Typy sprężyn, a ich najbardziej popularne użycie w działaniach przemysłowych

Logotyp producenta sprężyn Vanel
Sprężyna jest relatywnie nowym odkryciem, konfrontując ją z popularnymi narzędziami prostymi. Jednak prawdę mówiąc, jeżeli jako sprężynę uznamy napiętą cięciwę broni takich jak łuk lub kusza, to koleje losu omawianego elementu urządzeń sporo ulegną wydłużeniu, mimo to i tak nie są one imponujące.

strona Vanel.com
Autor: http://www.vanel.com/index.php
Źródło: http://www.vanel.com/index.php
Pierwsza sprężyna w formie, która w pierwszym momencie przychodzi nam do głowy, a więc w postaci spirali, została zastosowana około na początku szesnastego wieku. Co ważne, sprężyny to nie jedynie spirale.

Dokonując podziału ze względu na rodzaj obciążenia, sprężyny są używane na kilka możliwych sposobów: ściskanie, rozciąganie, skręcanie, zginanie; w bardziej lub (zobacz http://www.aristar.pl/) mniej skomplikowanych mechanizmach, jak w: zegarkach, autach, artykułach gospodarstwa domowego. We wszystkich wymienionych przypadkach jednak ich zadanie opiera się na przejmowaniu a w następnej kolejności oddawaniu wcześniej przejętej energii. Produkcja sprężyn przyjmuje wiele rozmaitych sposobów wytwarzania, w uzależnieniu od rodzaju i późniejszego rodzaju użytkowania wytwarzanej sprężyny. Na przykład sprężyny śrubowe produkuje się za pomocą nawijania drutu w kształcie okrągłym, owalnym lub (zobacz sklepmardrew.pl) kwadratowym na przybierającą kształt walca lub stożkową matrycę.

Zupełnie niepodobną technikę produkcji wykorzystuje się w trakcie produkowania sprężyny płaskiej. Taki rodzaj sprężyny znajduje zastosowanie przykładowo w zegarkach lub w urządzeniach amortyzujących drgania – jest to płaski element, wykonany ze giętkiego materiału. Popularnym i ogólnie znanym rodzajem sprężyny jest sprężyna spiralna. Jest to przecież jedna z najstarszych i najdłużej używanych przez człowieka sprężyn, ale w współczesnych czasach niestety nie stosowana szeroko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>