Jak dobrać odpowiednie ogumienie?

opona
Ogumienie stanowi bardzo ważną część każdego auta. Zapewnia mu odpowiednią amortyzację podczas użytkowania, a także chroni koła i pozostałe elementy auta przed uszkodzeniem. Od poprawnego doboru opon oraz od ich kondycji uzależnione jest bezpieczeństwo ludzi użytkujących pojazd. Wiadome jest, że odmienny typ ogumienia wykorzystywany jest w zwykłych samochodach osobowych, a inny na przykład w ciężarówkach czy maszynach rolniczych.

Caddilac
Autor: That Hartford Guy
Źródło: http://www.flickr.com
Różnica nie opiera się jedynie na wielkości, ale również na materiale wykonania. Im cięższy pojazd, tym mieszanka, z której produkowane są opony, musi być bardziej odporna i zwarta. Właściciele aut, w szczególności ci początkujący, często mają problemy z właściwym dopasowaniem ogumienia do auta (zobacz także Lorinser bodykity). Określenia takie jak między innymi „opony 175 65 r14” nie są im znane, a wręcz brzmią raczej obco. Jednak zasięgnięcie informacji z odpowiednich źródeł oraz pozyskane doświadczenie umożliwia zrozumienie tego tematu i opanowanie sposobu dopasowywania opon.

Pora rokuBardzo istotną kwestią dla kupującego nowe ogumienie do auta jest trwająca pora roku. Od niej bowiem trzeba uzależniać rodzaj ogumienia, jakie się wykorzystuje. Uwarunkowanie to wynika z dużej różnicy w warunkach drogowych, jaka występuje pomiędzy latem a zimą. Przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na to, jakiego ogumienia używa się w zimie. Wtedy bowiem warunki na drodze są bardzo trudne ze względu na zamarzniętą nawierzchnię. Opony na zimę pomagają w łagodzeniu następstw złej pogody, minimalizując przy tym niebezpieczeństwo poważnego wypadku w wyniku poślizgu.

Rozmiar opon
Ważnym elementem jest właściwy rozmiar ogumienia. Wielu kierowców nie zna tej wartości dla własnego auta (szerzej na stronie https://exclusivecars4you.pl/samochody-do-slubu/porsche/) i nie wie, jak należy ją uzyskać. Należy dodać, że w sytuacji kupowania nowego samochodu w salonie, opony w nim są zawsze dobrze dobrane. Można je później traktować jako wzór do nabywaniu nowych opon. Na rozmiar opony składa się kilka rozmaitych wartości, przykład to opony 215 65 16. Wartość tę można znaleźć na przykład przy wlocie paliwa każdego auta. Najlepiej jest również ją podać przy nabywaniu nowych opon, co pomoże w zaoszczędzeniu czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>