Znakomity pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa podczas powstania pożaru

Innowacyjne budynki muszą być zaopatrzone we wszystkie konieczne układy bezpieczeństwa. Dla przykładu w wypadku powstania pożaru same sensory dymu to trochę za mało.

Mogą one wszcząć alarm oraz uruchomić spryskiwacze wody, lecz nie usuną trującego powietrza.
GARDENA Pompa do brudnej wody 20000 inox

Autor: GARDENA
Źródło: GARDENA
Do tego celu potrzebne są specjalne układy oddymiające, które w praktyce są roztwieranymi elektrycznie i nawet z oddalonego miejsca klapkami umieszczonymi w znajdujących się wysoko częściach budynku, a przez które powinien się ulatniać wspomniany dym. Przez takie otwory ulatniają się na zewnątrz płonącego domu wszelkie toksyczne gazy czy też dym. Tego typu oddymianie (do sprawdzenia na tej stronie) polepsza prawidłowy cug, co w rezultacie sprawia, że dopiero w takiej sytuacji wszelkie ścieżki ewakuacyjne zaczynają realizować swoje zadanie. Następną korzyścią, która płynie z użycie systemu oddymiającego jest to, że do budynku doprowadza się tak konieczne w takiej sytuacji czyste powietrze.
Do zrealizowania skutecznej ewakuacji niezwykle istotny jest czas otwarcia klap w górnej części domu. Równie istotne jest także włączenie sprzętów, które mają doprowadzić świeże powietrze. Z tego też powodu oddymianie aktywowane jest przy pomocy czujki – tanio optyczna czujka dymuzobaczysz na tej stronie – dymowej, przycisku do oddymiania lub umieszczonych na zewnątrz domu sprzętów. Ważne jest też to, że w mechanizmie oddymiania wszystkie jego elementy są wzajemnie połączone, co usprawnia akcję gaśniczą.

Cały system oddymiania mógłby także zostać zintegrowany z innymi układami, które mogą być zainstalowane w budynku. Nie trzeba nikomu mówić, że taki system w znaczący sposób zwiększa nadzieje na przeżycie takiego zdarzenia jak pożar.

Leave a Reply

*