Gdzie warto jest zamówić grę na konsolę?

W dobie powszechnego dostępu do szerokopasmowego internetu twórcy gier wymyślili świetne rozwiązanie na zminimalizowanie kosztów dystrybucji własnych wyrobów. Kiedyś miłośnicy gier nabywali gry na realnych nośnikach, takich jak płyta CD czy DVD, niosło to za sobą wielkie koszty związane z wytłoczeniem dużego nakładu płyt i produkcją opakowań.

Na dzień dzisiejszy sprzedaż gier przestawia się na internetową dystrybucję gier komputerowych. Klient rejestruje się w jednym z istniejących sklepów i w nim finalizuje zakup tytułów. Nabyte tytuły są przypisane na stałe do konta osoby kupującej, tego rodzaju pomysł ogranicza więc szkody po awarii płyty.

Xbox One

Autor: ビッグアップジャパン
Źródło: http://www.flickr.com

Aktualnie tworzy się coraz większa liczba sklepów cyfrowych, gracze lubią jednak posiadać wszystkie swoje tytuły pod ręką i składować je na jednym wirtualnym koncie. Dlatego też firmy, które są na rynku najdłużej, posiadają duża przewagę nad konkurentami. Dla komputerów osobistych największą sprzedaż prowadzi usługa Steam. Producenci konsol nie zostali daleko za nimi i wprowadzili własne rozwiązania tego typu, zanim zrobili to konkurenci. Pionierem w elektronicznej dystrybucji gier na konsole był Sony z usługą playstation network. Usługa ta oprócz dystrybucji gier służy za platformę do komunikacji i pozwala graczom na grupową rozgrywkę sieciową (wątek o psn na forum). Sony za tę usługę pobiera opłatę abonamentową, w ramach której udostępnia własne usługi i nagradza użytkowników dodatkowymi, darmowymi grami.

Wszystko wskazuje na to, że sprzedaż wirtualna gier będzie w przyszłości głównym kanałem sprzedaży. Miłośnicy nabywania gier i programów przez internet dowodzą, że znaczną zaletą tego rodzaju usług jest niższa cena gier i różnorodne wyprzedaże. Przeciwnicy z kolei, zwracają uwagę na konieczność ściągania wielkich ilości informacji, co w przypadku najnowszych gier, jak chociażby gta 5 może być szczególnie uciążliwe dla osób posiadających łącze internetowe z limitami transferu. Osoby posiadające dostęp do wolnego połączenia z Internetem też mogą skarżyć się na tego rodzaju dyskomfort. Jeśli nawet tradycyjny nośnik odejdzie do historii, będzie to proces rozciągnięty w czasie i uzależniony w dużym stopniu od rozwoju infrastruktury Internetu w krajach rozwijających się.

Leave a Reply

*