Zarządzanie biblioteką

Biblioteka to instytucja, której funkcjonowanie uzależnione jest od wielu różnych elementów. Bez wątpienia w bibliotece najbardziej istotni są czytelnicy, którzy przychodzą po książki. Wielu osobom może się jednak wydawać, że kierowanie organizacją taką jak biblioteka jest zadaniem łatwym i nie potrzeba do tego dużo wysiłku. W rzeczywistości w zasadzie całe funkcjonowanie biblioteki i jej istnienie zależy od metody kierowania. Jest to istotne zwłaszcza aktualnie, gdy poziom czytelnictwa drastycznie spada, a co za tym idzie coraz mniej osób odwiedza biblioteki.

w bibliotece

Autor: Ian Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Ich kierownicy muszą dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sposób zachęcić potencjalnych czytelników do odwiedzenia, a starych do dalszego korzystania. Ważnym elementem jest na przykład dobry system identyfikacji wizualnej biblioteki, co w Polsce najczęściej w dalszym ciągu jest pomijane, nierzadko z powodu niewystarczających środków. Wymyślane są różnorodne akcje promocyjne, jak również ciekawe wydarzenia w budynku biblioteki, które zachęcają ludzi.

Kształtowanie kolekcji
Każda biblioteka, zależnie od jej rozmiarów i typu, zbiera piśmiennictwo innego rodzaju. Istnieją przykładowo specyficzne odmiany bibliotek, gromadzących tylko materiały na jeden temat; są to tak zwane biblioteki fachowe. Natomiast placówki publiczne zazwyczaj gromadzą pozycje popularne, a w mneijszej ilości naukowe. Nieprawdziwy jest pogląd niektórych osób, które są zdania że biblioteka ma za zadanie przyjmować wszystkie darowane pozycje. Przyjmuje je wówczas, gdy: Fotograf są w dostatecznym stanie, a co najwazniejsze gdy pasują do profilu zbiorów. Ponadto bibliotekarze wiedzą, jakie tytuły są szczególnie pożądane z uwagi na poczytność.zobacz info (www.copyekspert.pl)/J]

Kontrole
Podobnie jak w innych instytucjach, tak również w bibliotekach istnieje konieczność przeprowadzania co pewien czas odpowiednich kontroli. Dotyczą one przede wszystkim wyposażenia placówki, a więc zarówno zbiorów, jak i wyposażenia, w skład którego wchodzą na przykład meble. Aktualnie do tego typu przedsięwzięć również wykorzystuje się nowoczesne technologie. Gdy trwa jest inwentaryzacja, program komputerowy (tutaj więcej: ) może pomóc w szybkim i błyskawicznym jej zakończeniu.

Leave a Reply

*