Zamawiamy solidne opony samochodowe na lato i zimę

W poprzednim rozdziale przedstawialiśmy sprawę doboru opon do odpowiedniego samochodu. Skoncentrowaliśmy się na odpowiednim wyborze rozmiarów ogumienia.

opona w samochodzie sportowym

Autor: CONCAVO WHEELS
Źródło: http://www.flickr.com
Pisaliśmy o tym, że w samochodzie niewielkim najkorzystniej nałożyć ogumienie o rozmiarach mniejszych jak opony (strona internetowa) 195 60 15, a w większych samochodach należy nałożyć opony 215 55 16. Jest jeszcze problem selekcji ogumienia w zależności od pory roku. Jak jest ciepło należy nabyć ogumienie letnie, a więc trochę twardsze. opony letnie różni się od zimowego materiałem, z której jest złożone.

Ogumienie letnie przy mrozach będzie nie tylko pracować niekomfortowo, ale też będzie to ryzykowne.

Sprawdź więcej w tym artykule i poznaj analizowane zagadnienie też z innej strony – one niewątpliwie również Cię zainteresują.

Pojazd w zimie będzie się ślizgać niezwykle często. Opony letnie jest  niezwykle twarde przy mrozach i ciężko będzie kontrolować auto. Często właściciele samochodów nabywają tylko ogumienie letnie na cały rok. Taka sytuacja ma miejsce kiedy kierowcy jeżdżą przede wszystkim po jezdniach w aglomeracjach. Najczęściej bowiem na tego typu drogach znajduje się niewiele śniegu. W większych aglomeracjach jest większy ruch, który sprawia, że śnieg topnieje. W tych warunkach często posiadacze samochodów ponoszą ryzyko i nie nabywają w ogóle opon na zimę. Znacznie gorszą sytuację mają osoby mieszkający w mniejszych miejscowościach. W tych miejscach nierzadko śnieg zalega bardzo długo.  

Pomyślmy jednak przez chwilę nad odwrotną sytuacją. Co mogło by się wydarzyć, jeśliby założyć opony zimowe w trakcie lata. Opony na zimę jest tak skonstruowane, żeby dotykać powierzchni jak największą częścią bieżnika. Tego typu opony są bardziej miękkie, guma może przy wyższych temperaturach po prostu się roztopić. To niebezpieczeństwo sprawia, że częściej właściciele samochodów poruszają się na oponach letnich w zimie, niż odwrotnie. W ostatnim czasie producenci ogumienia produkują opony wielosezonowe. Takie rozwiązanie dla licznych kierowców może być bardzo oszczędnym rozwiązaniem. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że tego rodzaju wyjście nie będzie bezpieczne w stu procentach ani zimą, ani latem. Zimą opony będą twarde, a latem mogą się rozkleić.

Leave a Reply

*