Jak prawidłowo założyć piękny trawnik – wybieramy mieszkanki nasion

Zanim rozpocznie się wiosna dobrze jest zaplanować prace porządkowe oraz nasadzeń. A może by tak wprowadzić jakieś inne zmiany w aranżacji ogrodu domowego albo działki? Pewnie znalazło by się parę rzeczy, które można by było wykonać inaczej.

Ogród – praktyczny i piękny

trawa

Autor: Jack Pre
Źródło: http://www.flickr.com

Nadchodząca pora roku to wymarzony pretekst do zmian. Jeśli do tej pory wśród bujnej flory nie powstało żadne miejsce na palenisko i komplet mebli ogrodowych, dobrze było by wytyczyć taki zakątek. Pod meble ogrodowe i grill grill gazowy landmann trzeba by wyznaczyć powierzchnię gruntu do utwardzenia – kostką ażurową lub płytami chodnikowymi, a na pozostałej części założyć zieloniutki trawnik.Wybrany fragment terenu działki albo przydomowego ogrodu, w pierwszym kroku należy ziemię przekopać i odchwaścić. Środki chwastobójcze nie są polecane. Ich agresywny skład i mogą pozbawić glebę nie tylko chwastów, ale i mnóstwa komponentówwłaściwości. Może się stać, że zabieg chemicznego usuwania chwastów spowoduje, że nic nie przyjmie się na gruncie przez bardzo długi czas – nawet dłużej niż jeden sezon. Ziemię przekopuje się na „sztych”, czyli głębokość szpadla. W następnej kolejności trzeba z niej wyjąć grabiami bądź widłami wszelkie kłącza, korzenie i rozłogi chwastów. Gdy ziemia jest mało żyzna i piaszczysta, trzeba ją ją nawieźć na 10-15 cm grubości warstwą kompostową. Dla każdego trawnika ważną rolę spełnia kwasowość podłoża. Powinien on wynosić od 5,5 do 6.5 pH. Jeśli jest kwaśne, należy wymieszać je z dolomitem lub kredą.

Uważasz, że ten materiał jest warty polecenia? Jeżeli tak, to z pewnością zaciekawi Cię także ta rekomendowana oferta (www.kesbet.pl/produkty/kosze-betonowe/), gdyż odnosi się do podobnej tematyki.

Poza tym grunt pod trawnik warto wzbogacić wieloskładnikowym nawozem mineralnym, który działa przez kilka miesięcy. Następnie ziemię można zwałować i podlać. Kilka dni po tym jest ona już gotowa do wysiewu.

Jak wybrać odpowiednie nasiona?
Nasiona traw wybieramy pod względem przyszłego przeznaczenie trawnika oraz ekspozycji terenu na słońce. Inna mieszanka urośnie w miejscu zacienionym, inna w mocno wyeksponowanym na słońce, inna dzielnie zniesie częste deptanie, a jeszcze inna okazale zaprezentuje się jako dekoracyjny kobierzec.

Leave a Reply

*