Frajda dla wielu pokoleń graczy – wybór gier planszowych, rodzaje i tematyka

Rzecz, którą pamiętam z najmłodszych lat, która potrafiła przykuć moją uwagę na dłużej, to gry planszowe. Nie było może nie wiadomo jak wielkiego asortymentu, takiego, jaki jest dzisiaj, ale planszówki to był zawsze miło spędzony czas z kolegami czy bliskimi.

Gra planszowa - Carcassonne

Źródło: http://www.planszoweczka.pl/

Obecnie wachlarz gier planszowych jest tak duży, że nawet pomysł o próbie wyboru gry, w którą moglibyśmy spróbować pograć, rodzi spory ból głowy. Czy może wybrać gry planszowe ekonomiczne? W dzieciństwiegraliśmy przecież wszyscy w Eurobusiness, czy Monopoly- to nie może być trudne. Ale czy będzie to coś nowego?

Może warto w takim razie spróbować jednej z tych gier familijnych? To powinien być odpowiedni rodzaj gry, zwłaszcza jeśli nie chcemy grać sami, ale z rodziną czy koleżankami. Jeżeli Wasz tok rozumowania jest zbliżony, znakomitym wyborem na początek będzie gra Carcassone – gra familijna, której naczelnym celem jest budowanie osiedli, gospodarstw, klasztorów, a to wszystko z pomocą robotników, których mamy do dyspozycji.

Mechanizmy gry są banalnie klarowne- rozpoczynamy od rozlokowania na planszy, którą zwyczajowo jest stół, pola startowego. Na początku każdej swojej tury gracz losuje kartonik z polem terenu, który będzie mógł dołożyć. Ważne, by pola, np. z drogą, czy miastem, dodawać w sposób umożliwiający integracje ze sobą sąsiadujących pól.

Czy masz chęć sprawdzić rozważany temat od innej strony? Nic prostszego – zwyczajnie wejdź na ten odnośnik, ponieważ więcej zobaczysz tutaj.

Jeśli układamy miasto, które może przypominać dawny Wrocław, należy je umieszczać obok pól z miastem – byśmy byli w stanie je rozwijać. Po pewnym czasie będziemy mogli odnaleźć na planszy rozwój całego miniaturowego świata z systemem drogowym, miastami, nawet całymi aglomeracjami itp.

Po wyczerpaniu kartoników z terenem z dostępnej puli, gracze liczą zdobyte punkty- im więcej udało nam się „wybudować”, lub przejąć od pozostałych graczy, tym więcej punktów zdobywamy. Tradycyjnie wygrywa gracz, który zgromadzi ich najwięcej. Zabawa jest przez cały czas trwania rozgrywki. A, jako że pojedyncza gra nie trwa specjalnie długo, też po zakończeniu jednej, mamy ochotę zacząć następną. A właśnie o to w grach planszowych chodzi, o oderwaniu się od otaczającej nas rzeczywistości, przeniesieniu się w świat przygody i, najlepiej, wygraniu gry.

Leave a Reply

*