Zastosowanie mroźni w branży spożywczej

Już w bardzo dawnych czasach zaobserwowano, jaki wpływ na produkty żywnościowe ma temperatura. Co najważniejsze, ludzie pierwotni nauczyli się krzesać ogień, dzięki czemu pokarm można było upiec. Zauważono, że produkty po przetworzeniu smakują zupełnie inaczej niż dotąd i mają odmienne właściwości.

chłodnictwo

Źródło: http://izolacje.gda.pl/
Podobnie rzecz ma się z niskimi temperaturami. Rozmaite nowoczesne instalacje amoniakalne pochodzą od dawnych, bardzo niezaawansowanych sposobów. W przeciwieństwie bowiem do podwyższonej temperatury, obniżona pozwala na zachowanie właściwości produktów spożywczych na dłużej. Najważniejszą zaletą procesu chłodzenia jest utrzymanie świeżości żywności na dłużej. Rozwiązania gałęzi przemysłu, jaką jest chłodnictwo, wykorzystywane są na co dzień w formie przystosowanej do codzienności. Mają odzwierciedlenie w tak powszechnie stosowanych przyrządach jak chłodziarki i zamrażarki.

Chłodnie i mroźnie

Chłodnie to specjalne wnętrza przygotowane do przechowywania między innymi żywności. Powszechnie kojarzone są przede wszystkim z ogromnymi halami, na terenie których składowane jest mięso, wiszące na specjalnych hakach. Jest to faktycznie jedno z podstawowych wykorzystań rozwiązań chłodniczych w przemyśle spożywczym. W pomieszczeniach chłodniczych przechowywane są też inne elementy jak między innymi nabiał. Rozmaite produkty na bazie mleka w wyższej temperaturze bardzo szybko się psują.Mrożenie natomiast w przypadku niektórych produktów wywołuje nieznaczną zmianę ich charakteru, jednak jedynie po tego rodzaju obróbce część pokarmów będzie przydatna do spożycia po długim czasie. Odpowiednikiem chłodni w przypadku zamrażania są mroźnie, w których temperatura jest o wiele niższa.

Pozostałe zastosowania chłodni

Budowa chłodni uzależniona jest przede wszystkim od tego, co jest tam składowane. Odmiennie będzie więc prezentować się pomieszczenie, w którym znajduje się mięso, a odmiennie magazyn i producent regały magazynowe na napoje. Systemy chłodnicze znajdują zastosowanie także poza przemysłem spożywczym. Dobrym przykładem mogą być rośliny. Przykładowo kwiaty przed dostarczeniem do kwiaciarni muszą znajdować się w obniżonej temperaturze, a także być dostarczane za pomocą samochodu-chłodni – serwis chłodni warszawa.

Źródło: http://izolacje.gda.pl/ – budownictwo przemysłowe

Leave a Reply

*