Wybieramy najlepsze opony do swojego auta?

Wybór opon samochodowych jest nierzadko przez kierowców traktowany mało poważnie, zakupują oni opony używane, ze startym bieżnikiem, prawie zawsze nie nadające się do jazdy. Opony tego typu nie odprowadzając lekko wody, bez problemu wpadają w poślizg, nie trzymają samochodu na drodze.

opona

Źródło: http://www.flickr.com
Ogumienie pojazdu jest jednak bardzo istotną partią zapewniającą spokój kierującemu i jego pasażerom. Można zwrócić szczególną uwagę przy doborze właściwych opon nie tylko do każdego auta, ale także do pory roku, w jakiej chcemy prowadzić. Przykładowo przy aucie o niewielkich gabarytach kupimy opony 175 65 r14, w przeciwieństwie do pojazdu kombi, gdzie założyć powinno się opony 215 65 16.  

Każdy z przytoczonych rozmiarów będzie dobrze sprawdzał się w innym typie pojazdów. Przy założeniu niewielkich opon do dużego auta nie tylko zwiększamy ryzyko spowodowania kolizji, ale także ograniczamy komfort jazdy. W odwrotnym przypadku, kiedy założymy opony wielkie do niedużego pojazdu, może się okazać, że w ogóle jazda jest niemożliwa, ponieważ opony blokują się o nadkola, ścierają i uniemożliwiają jakikolwiek ruch kierownicą. Poza oczywistą kwestią wielkości opon, należy jeszcze zwrócić uwagę na ich jakość. Niedawno na rynku pokazały się opony nalewane, czyli rekonstruowane. Proces ten polega na nałożeniu nowego  bieżnika na zużyte starte już opony, dzięki czemu mają możliwość one jeszcze pojeździć kilka lat. Kierowcy nierzadko zakupują takie opony, ponieważ jest ono około połowę tańsze od lepszych jakościowo opon. Takie rozwiązanie jednak niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Nabywając opony nalewane nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, że są one niższej jakości, mogą w skrajnych przypadkach i przy wysokich temperaturach gorącego  od słońca asfaltu rozpaść się i spowodować niebezpieczną kolizję. Niestety za nowe i jakościowe opony – sprawdź stronę – trzeba wydać kilkakrotność ceny opon nalewanych, przez co rozwiązanie budżetowe  jest bardzo częste, zwłaszcza wśród kierowców posiadających  samochody starszej daty. Samochody, które są już leciwe uważają kierowcy za niewarte inwestowania w nie.

Z przyjemnością zaproponujemy Ci podobny tego typu post. Jeżeli chcesz go przeczytać, zobacz treść na witrynie (https://transcomp.pl/oferta/przeglady-okresowe-drog/), którą znajdziesz w tym miejscu.

Takie pojazdy nie będą poruszać się po jezdniach już niedługo. Sensowniej jest więc kupić ogumienie, które sprawdzi się jedynie w najbliższym czasie, kiedy samochód wciąż jeździ w miarę sprawnie i nie trzeba nic naprawiać. Osobną sprawą jest dobór  opon w zależności od pory roku, o tym jednak opowiemy w następnym artykule.

Leave a Reply

*