W naszej ojczyźnie w ostatnich latach wiele się buduje oraz remontuje – w dużej mierze dzięki środkom z Unii Europejskiej

Za sprawą tego, że staliśmy się członkami UE, w naszej ojczyźnie można obecnie dostrzec trwający od kilku lat boom gospodarczy. Sporo się u nas inwestuje oraz buduje.
Zwykle, w ramach wielkiej zmiany, mówi się o remoncie infrastruktury drogowej oraz kolejowej.

sprzedaż

Autor: Armacell
Źródło: Armacell
piasek

Autor: Bertram Nudelbach
Źródło: http://www.flickr.com

płyty peronowe

Autor: kurzkarl74
Źródło: http://www.flickr.com
W przeciągu ostatnich dekad w Polsce wybudowaliśmy dużo Autostrad oraz dróg wojewódzkich, ale również wyremontowaliśmy dużo odcinków torów kolejowych. Oba te czynniki sprawiają, że w Polsce podróżuje się obecnie o wiele sprawniej. Duży skok miał miejsce rzecz jasna w kolejach. Oprócz odnowienia różnych odcinków torów, restauruje się również dworce, które przez długi czas były zaniedbywane i straszyły swym wyglądem nie tylko turystów, ale też samych mieszkańców. W niektórych miastach buduje się nowoczesne dworce (np. w Katowicach), a w pozostałych remontuje stare oraz zabytkowe (np. w Tarnowie). Przy remoncie dodaje się windy dla osób niepełnosprawnych oraz kładzie się przykładowo antypoślizgowe płyty peronowe, żeby zwiększyć bezpieczeństwo (sprawdź zawory odcinające mercor s.a. w ofercie sklepu) pasażerów, w szczególności zimą, gdy jest ślisko. Część płyt posiada też pasy (sprawdź: oznaczenia magazynowe) ostrzegawcze, żeby podróżni mogli dostrzec, że nie należy jej przekraczać, kiedy nadjeżdża pociąg. Zazwyczaj jest ona żółta, chociaż nie bywa to regułą.

Dla osób słabowidzących na tych liniach zazwyczaj umieszcza się wyróżniki dotykowe w formie stożków ściętych, aby bez kłopotu mogli je poczuć za pomocą laski. Ta praktyka nawiązuje do europejskiego ustawodawstwa.

Leave a Reply

*