W jaki sposób kupić dobrej jakości opony

W czasie jazdy samochody bardzo istotne jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz umiejętności prowadzenia pojazdu oraz dobrego stanu technicznego auta liczy się również odpowiedni dobór opon. Opony są jedną z wielu części składowych auta. Zdarza się jednak, że ich znaczenie jest niedoceniane przez kierowców. Zapominają oni, że od dobrze dobranych opon zależy stopień bezpieczeństwa oraz sprawne manewrowanie pojazdem. Należy pamiętać, że nie ma opon uniwersalnych.

Opona, felga

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Technicy radzą wybór opon sezonowych – letnich i zimowych. W celu zapewnienia stabilności auta powinno się zamontować opony tego samego typu na wszystkie felgi. Jednak jeżeli zakup kompletu opon przewyższa domowy budżet kierowcy, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie założenie nowych opon na tylną oś samochodu. Trafnym wyborem jest również zakup opon fabrycznie nowych, nieużywanych, ale wyprodukowanych we wcześniejszych latach i chronionych przed promieniami słonecznymi. Wybór opon powinno się uzależniać od przepisów oraz zaleceń producenta samochodu. To na co mamy wpływ na drodze, a nie zależy od naszej kondycji i umiejętności, to właściwy dobór opon.

Rodzaje oponPrzy zakupie opon najważniejszy jest ich rozmiar. Powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru felgi. Często używanymi oponami są te o rozmiarze 14, 15 i 16 cali. Niezmiernie ważna jest szerokość opony, która wyrażana jest w milimetrach. Szerokość opon ma wpływ na ich przyczepność. Następnym ważnym parametrem jest wskaźnik profilu opony, który określa procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. Dzięki oznaczeniom łatwo zorientować się, jaka opona będzie najodpowiedniejsza i uniknąć zakupu niewłaściwych opon. Symbol opony 215 65 16 (porównaj: atrakcyjna oferta) oznacza, że: jej szerokość wynosi 215 milimetrów, wskaźnik profilu stanowi 65%, a średnica opony to 16 cali. Przy wybieraniu opon warto zwrócić uwagę na rodzaje bieżników, ponieważ to bieżniki pozostają w bezpośrednim kontakcie z jezdnią i wpływają na przyczepność pojazdu do podłoża. Od wzorów bieżnika zależy droga hamowania w deszczu. Nowoczesne mieszanki gumowe z dodatkami polimerowymi zmniejszają opór toczenia i skracają drogę hamowania na mokrej powierzchni.

Wybrane oznaczenia oponGłówny podział opon jest uzależniony od okresu ich użytkowania. Wyróżnia się opony sezonowe: letnie i zimowe (M+S) oraz opony (zobacz) całoroczne (M+S). Litery M+S oznaczają, że opony są przeznaczone do jazdy po błocie i śniegu. Najczęściej w użyciu są opony miękkie, radialne (oznaczone literą R). Opony radialne stosowane są w samochodach osobowych. Korpus opony zbudowany jest z warstw włókien biegnących promieniowo w poprzek opony od jednego do drugiego obrzeża, czyli symbol R w oznaczeniu opony 175 65 r14 (znajdź: ) określa radialną konstrukcję opony. Istotne jest także oznaczenie (malowanie linii na hali) indeksu prędkości czyli dopuszczalnej prędkości maksymalnej podawanej w kilometrach na godzinę oraz indeksu nośności – dopuszczalnego maksymalnego obciążenia w kilogramach na koło. Opony 185 60 r15 84HV1 (są dostępne: na tej stronie) charakteryzują się indeksem nośności równym 84 kg na koło oraz indeksem prędkości do 240 km/h. Właściwy wybór opon zależy od preferowanego stylu jazdy oraz najczęstszych warunków użytkowania. Dobre opony to bezpieczeństwo i komfort w czasie podróży.

Leave a Reply

*