W dzisiejszych czasach migracja finansowa nikogo już nie szokuje – korzysta z niej wiele osób w Europie

Wędrówka za chlebem jest naturalnym wynikiem globalizacji. Co poniektórzy przeprowadzają się do tych krajów, gdzie łatwiej im znaleźć zajęcie zarobkowe lub tam gdzie zaoferują za nią lepszą stawkę.

pracownik fabryki

Autor: darkday
Źródło: http://www.flickr.com
Nierzadko przeprowadza się niedaleko – do sąsiedniego państwa, a niekiedy pokonuje się wiele kilometrów przekraczając nawet morza.
W naszym kraju najliczniejszą grupę pracowników z poza Polski stanowią Ukraińcy. W sporej części są to pracownicy, którzy migrują do nas zarobić, ale ich bliscy są na Ukrainie. Najczęściej możemy ich zobaczyć w branży: budowlanej (mężczyźni) oraz sprzątającej (kobiety). Pracownicy z Ukrainy mają w Polsce o tyle łatwiej, że nasze języki są zbliżone, więc odchodzi najtrudniejsza bariera, zatem brak szans dogadania się z pracownikiem.

Jeśli chodzi tymczasem o leasing pracowników to niezwykle często ma on miejsce, kiedy spółka „wynajmująca” robotnika pragnie obniżyć stałe koszty zatrudnienia i ustrzec się przed niedoborem pracowników, kiedy ktoś jest na wczasach żyrandole (znajdź informacje) zwolnieniu od lekarza. Bardzo często leasing pracowników z Ukrainy wiąże się jeszcze z dodatkowymi zaletami, mianowicie spółka „wynajmująca” nie powinna niepokoić się o dokumenty dla pracownika spoza Unii Europejskiej, takie jak: pozwolenie na zamieszkanie lub (więcej w serwisie) zezwolenie na pracę. Tymi rzeczami para się firma pierwotnie zatrudniająca pracownika- ciekawy artykuł.

Pracownicy z Ukrainy są w Polsce bardzo poszukiwani – są niezwykle profesjonalni i bezproblemowo się integrują. To duży pozytyw.

Leave a Reply

*