W dzisiejszych czasach coraz liczniejsza grupa Polaków jest zaliczana do dobrze zarabiającej klasy średniej, którą stać na nietypowe oszczędzanie

Jeszcze 20 lat temu, po upadku socjalizmu, spory odsetek Polaków ledwo wiązała koniec z końcem. Były to ciężkie czasy. Jednak dziś, kiedy sytuacja wydaje się być lepsza i spora grupa rodaków ma dobrą pracę, nadszedł w reszcie moment na większe wydawanie środków (co napędza gospodarkę), ale również na mądre oszczędzanie.
Nadal spory odsetek ludzi ma pieniądze na lokatach w banku.

problemy

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com

Problem jest w tym, że rzadko się to opłaca, ponieważ inflacja pożera lwią część namnożonych procentów. Wobec tego coraz częściej ludzie interesują się funduszami inwestycyjnymi czy obligacjami. Fundusze inwestycyjne otwarte wydają się być na obecny moment najbardziej rozpoznawalną formą inwestycji swych środków finansowych w Polsce. Wydaje się to być w miarę przewidywalny sposób na to, aby pomnażać swoje oszczędności. Otwarty oznacza po prostu tyle, że niejeden może do niego przystąpić (normalny Kowalski czy spółka), czyli w każdej chwili może środki włożyć, ale także wycofać. Przez to portfel inwestycyjny funduszu bywa przeliczany i podawany do wiadomości każdego dnia. Osoby, które włożyły w jakiś fundusz swoje pieniądze (zobacz pożyczka prywatna pod zastaw nieruchomości), chcą wiedzieć, jakie przynosi on zyski. Funkcjonowanie funduszy jest zgodne z prawem UE, więc pieniądze mają prawo (więcej na stronie) być inwestowane na terenie całej Wspólnoty.

Fundusze inwestycyjne otwarte powstrzymują zamrożenie zbyt dużych kwot na dłuższy czas, gdyż akcjonariusze mają prawo każdego dnia wycofać swoje środki.

Leave a Reply

*