W czym tkwi różnica pomiędzy oponami używanymi w okresie letnim a tak zwanymi “zimówkami”?

Przychodzi ten okres w życiu każdego kierowcy auta, gdy jest zmuszony stawić czoła nie łatwemu wyborowi stosownych opon do swojego samochodu. Wybór ten nie należy do tych z kategorii prostych, gdyż naprawde sporo jest uzależnione od właściwie dobranego ogumienia.

badanie pulsu

Źródło: pixabay.com

odzież - obrazek

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Ponad to, obok tematu takiego jak opony letnie, powinniśmy również zatroszczyć się o opony na sezon zimowy.
Jak wygląda różnica między tego rodzaju ogumieniem? Na początku należy zauważyć, iż nie powinniśmy korzystać z tak zwanych opon które możemy stosować o każdej porze roku opona na lato. Jest to mit, jakie wciąż panuje w świadomości dużej ilości kierowców. Kiedy dobieramy opony letnie, warto kierować się specyfikacją przygotowaną przez producenta naszego samochodu. W ten sposób unikniemy kosztownych pomyłek. Jeśli mowa o różnicach w stosunku do tzw zimówek, ogumienie na sezon letni zbudowana jest z totalnie innej mieszanki. Charakteryzuje się także innymi właściwościami w ciepłych jak i niskich temperaturach. Bardzo ważnym czynnikiem, jaki należy mieć na uwadze jest tutaj oczywiście przyczepność. Różnicę widać również w sposobie konstrukcji bieżnika w zimówkach i letnich oponach.
Opony letnie posiadają zdecydowanie mniej nacięć i lamelek niż te stosowane zimą. Sprawa ma się tak, gdyż im większa płaszczyzna styku ogumienia z suchym podłożem, tym lepiej http://hurtopony.pl/opony-zimowe.html. W przypadku jazdy po drodze wilgotnej za usuwanie wody jest odpowiedzialny dopracowany system rowków.

Wypada również nadmienić, że zimówki są nieco głośniejsze w codziennym eksploatowaniu i szybciej się niszczą. Dobrze jest to mieć na uwadze, gdy sprawdzamy stan zużycia ogumienia.

Leave a Reply

*