Czy można walczyć z uzależnieniem od komputera?

Wśród aktualnych odmian uzależnień coraz bardziej ugruntowaną pozycję posiada uzależnienie od Internetu i komputera. Podobnie sprawa wygląda z konsolami do gier, takimi jak na przykład Playstation 3, które dużej części użytkowników zastępują granie w gry komputerowe. Uzależnienie jak wiadomo jest stanem, w którym człowiek nie jest w stanie obyć się bez jakiegoś konkretnego bodźca, którym w tej sytuacji jest czynność grania.

grający w grę na playstation

Autor: Vernon Chan
Źródło: http://www.flickr.com
Powszechnie mówi się, że problem ten najczęściej dotyka młodych ludzi, ponieważ oni są w największym stopniu narażeni na różnego rodzaju wpływy i uzależnienia. Nie jest to całkowicie prawda, jest bowiem też duża liczba dorosłych osób uzależnionych od komputera. W sytuacji, w której użytkownik nie ma powinności związanych a nauką lub pracą ryzyko zwiększenia się uzależnienia kilkakrotnie wzrasta. Rezultaty takiej sytuacji bywają zróżnicowane. Powinno się pamiętać, by w krótkim czasie rozpocząć odpowiednie działania, które ograniczą ryzyko powiększenia się uzależnienia.

Skutki zdrowotneUzależnienie (pozostałe informację dostępne będą tu) od gier komputerowych miewa niezwykle poważne następstwa dla zdrowia człowieka. Przede wszystkim siedząc przez wiele godzin przed monitorem, utrwala on niewłaściwą postawę, która skutkuje skrzywieniami kręgosłupa. W znacznym stopniu także męczą się oczy, ponieważ użytkownik komputera mruga znacznie rzadziej niż to potrzebne, a to powoduje wysychanie oczu i ich zmęczenie.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na omawiany temat, to notka z serwisu (https://magicplay.pl/?pl_o-nas,3) również takie dane posiada, więc kliknij tu, żeby je przeczytać.

Granie na komputerze sprzyja tez niewłaściwemu żywieniu, wdrożeniu diety bogatej w pierwszej kolejności w niezdrowe produkty. W efekcie może to doprowadzić do nadwagi i otyłości. Z drugiej strony w przypadku braku produktów żywnościowych w mieszkaniu gracz może zmniejszyć liczbę spożywanych pokarmów, co również jest niezdrowe.

Skutki psychiczneMówi się, że gry komputerowe wzmagają w użytkownikowi agresję. Jest to z pewnością prawda w przypadku, gdy ma się do czynienia z osobą od gier uzależnioną. Agresja bywa powodowana rozmaitymi elementami, do których należy przykładowo awaria łącza internetowego lub komputera, jak również przerwanie gry przez inne osoby. Nie można więc powiedzieć, że pozornie brutalne gry, takie jak na przykład Bioshock, wzmagają w graczach agresję. Na pewno jednak ten poziom podnosi brak umiaru w graniu.

Leave a Reply

*