Segregowanie odpadków to ostatnio głośny temat. Meble też możemy utylizować

Odpadki to powiększający się problem naszego społeczeństwa. Corocznie na świecie wytwarza się kilkaset milionów ton odpadów, z których tylko część z nich jest odpowiednio zagospodarowana. Reszta wywożona jest na nielegalnie działające wysypiska, do lasów, rzek i mórz, w coraz większym stopniu zanieczyszczając środowisko naturalne. Wielu osobom może się wydawać, że problem odpadów nie będzie ich dotyczył, i po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo sami mogą zrobić w tej kwestii.

pojemniki na śmieci, segregacja odpadów

Źródło: http://environmental.kingspan.pl/

Starczy jednak przez jakiś czas przyjrzeć się temu, co i w jaki sposób jest wyrzucane, i poczynić kilka drobnych poprawek, aby poprawić swoje działania w temacie recyklingu. Po pierwsze należy zacząć od segregowania odpadów. Wiele z nich można bez najmniejszego problemu jeszcze raz wykorzystać. Puszki z metalu, szklane słoiki i butelki, suche gazety, opakowania i kartony a także najróżniejsze plastikowe buletki i kubki – wszystko to idealnie nadaje się do ponownego przerobu. Wystarczy jedynie odrobina wysiłku i chęci, aby wszystkie te surowce odpowiednio uporządkować i wrzucać do odpowiedniego pojemnika.

szafa

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście w wielu krajach zaczyna się kłaść coraz większy nacisk na odpowiednie zużytkowanie surowców wtórnych, a podstawą tego powinna być właściwa ich segregacja już w każdym domu.

Aby poszerzyć wiedzę na omawiany wątek obejrzyj stronę, która zawiera fascynujące dane na prezentowany temat – trzeba tylko kliknąć.

Nie wymaga to wielkich nakładów finansowych i wysiłku, raczej zmienienia domowych zwyczajów. Odpowiednie posegregowanie odpadków w domu i potem powkładanie ich do właściwego pojemnika sprawia, że firmy odbierające surowce wtórne dostają je w takiej formie, że znacznie łatwiejsza będzie ich późniejsza obróbka. Najprostszy nawet podział, na szkło, metale, plastiki, papier i odpady organiczne daje bardzo dużo, gdyż w dużej mierze zwiększa możliwości zebranych śmieci do dalszego przetworzenia. Warto również zadbać o odpowiednie postępowanie z odpadami wielkogabarytowymi, na przykład takimi jak niepotrzebne meble czy stary sprzęt AGD czy RTV. W niektórych osiedlach można w określone dni tego typu odpady złożyć w śmietniku i zostanie on zabrany przez firmę zajmującą się wywozem odpadów. Można też samodzielnie poszukać takiej firmy, wystarczy w internetowej wyszukiwarce podać hasło utylizacja mebli Warszawa i skontaktować się z którąś ze znalezionych.

Leave a Reply

*