Urlopy pracownicze, czyli co pracodawca musi o nich widzieć. Zobacz koniecznie!

Na początek warto powiedzieć o tym, czym jest urlop. Urlop, jest to czas wolny pracownika od świadczenia pracy na rzecz chlebodawcy. Sprawy urlopowe są normowane regulacjami kodeksu pracy. Pracobiorca może wnioskować o udzielenie mu urlopu jednak nie znaczy to, iż pracodawca zawsze ma obowiązek go przyznać.

Urlop

śpiący niemowlak

Autor: Alexander Lyubavin
Źródło: http://www.flickr.com

przypada każdemu pracownikowi zaangażowanemu na podstawie umowę o pracę. O ile angażujesz pracobiorców na podstawie umów cywilno-prawnych przykładowo umowa o dzieło albo umowa zlecenie to ze względu na swoistość tych umów nie nie ma mowy o urlopie. Naturalnie, jeśli pragniesz zapłacić zatrudnionemu za wolny dzień to możesz, ale nie jest to normowane przepisami prawa a wyłącznie waszymi wzajemnymi uzgodnieniami.
Urlop wypoczynkowy. Tego rodzaju urlop przysługuje wszelkiemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Celem tego urlopu jest „regeneracja sił i wypoczynek pracobiorcy” – to czy pracownik rzeczywiście odpoczywa chlebodawcę zupełnie nie interesuje, bo często urlop (zobacz tutaj) sprowadza się do remontu mieszkania lub dwutygodniowej balangi na działce po której nasz „wypoczęty” pracobiorca powraca do pracy pełen nowych sił a także zapału do kolejnych wyzwań . W trakcie urlopu wypoczynkowego zatrudnionemu przysługuje honoraria takiej, jakie dostawałby gdyby w tym samym czasie normalnie pracował.
Urlop bezpłatny to pauza w wykonywaniu pracy przez pracobiorcę, na jego pisemny wniosek. Pracodawca nie może zmusić pracownika do złożenia takiego wniosku. Pracownik nie otrzymuje uposażenia za urlop bezpłatny jednocześnie w trakcie jego trwania pracownik nie może być zwolniony.

Urlop macierzyński

składki zus

przypada kobietom pracującym, które w czasie swojego zatrudnienia urodziły potomka. Celem urlopu jest zapewnienie kobiecie odpoczynku po porodzie i zapewnienie jej opieki nad dopiero co narodzonym dzieckiem. Urlop tenże jest w pełni płatny, to znaczy pracownica przebywająca na podobnym urlopie otrzymuje pełne wynagrodzenie. Urlop tenże opłaca ZUS. Celem otrzymania go powinniśmy wypełnić właściwe ZUS formularze – formularz ZUS.
Kiedy zatrudniasz pracobiorcę co najmniej od 6 miesięcy ma on prawo (gorąco polecam – adwokat wrocław) wystąpić o urlop wychowawczy. A więc bezpłatny urlop mający na celu piastowanie osobistej opieki pracobiorcy nad maluchem. Urlop taki może trwać nawet do 3 lat (sprawdź: komu przysługuje ulop wychowawczy). Urlop nie powinien jednakże trwać dłużej niż do ukończenia 6 roku życia przez potomka.
Do ZUS-u spływają składki rentowe oraz emerytalne. Jeśli jako chlebodawca spóźnisz się z opłatą, przyda ci się kalkulator odsetek .

Leave a Reply

*