Trochę więcej o muzyce funkowej

W 1983 roku czterech młodzieńców z Los Angeles postanowiło stworzyć zespół. Ich pomysłem było powiązanie popularnego wtedy punku, narkotycznej psychodelii a także energicznego funku. Zniechęceni przemocą oraz mizoginią ówczesnej sceny muzycznej zdecydowali się pracować nad stworzeniem własnego środowiska muzycznego. Propagowaliby pokój i porządną zabawę. Główną motywacją było podwyższenie ilości młodych dam pośród publiczności. Swój skład nazwali Red Hot Chili Peppers i aktualnie stanowią jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów rockowych na ziemi. Mają rzeszę miłośników na całej kuli ziemskiej, i wejściówki na ich show często wyprzedawane są na kilka tygodni przed zdarzeniem.

gitara

Źródło: http://www.morguefile.com/

Historia składu nie była jednak usłana różami od początku. Mimo sukcesu, jakim była produkcja jednego z początkowych albumów przez legendę funku – Georga Clintona. Ich pierwsze albumy nie przykuły dużo uwagi publiczności. Pomimo wyobraźni a także wysokiego poziomu gry na instrumentach głównie w partii basu zespół nie bez trudu zdobywał słuchaczy. Na dodatek członkowie zespołu coraz częściej sięgali po różnorodnego typu narkotyki. Doprowadziło to do przedwczesnej śmierci gitarzysty składu, jednego z jego twórców. Młody mężczyzna został odnaleziony martwy razem z narzędziami niezbędnymi do zażywania heroiny. Nie sprowokowało to jednak rozpadu zespołu – wprost przeciwnie, umocniło więzi i nadało rangi motywacji do robienia muzyki.

Te ciekawe posty mają swą kontynuację. Chcesz się z nią zaznajomić? Zatem idź do strony i tam rozkoszuj się frapującymi wątkami.

Niedługo potem zespół (oferta zespołu powietrza) miał zostać gwiazdą na miarę the Beatles . Hity, jakie grali w latach 90-tych do dziś nie opuszczają zestawień ulubionych piosenek mnóstwa młodych ludzi. Pulsujące linie gitary basowej, rapowanie wokalisty, polirytmiczne riffy wygrywane na perkusji jak i również gorące solówki na gitarze elektrycznej to znak rozpoznawczy chłopaków z Los Angeles.

Guns n Roses

Źródło: http://www.flickr.com/

Współcześnie w erze Sieci internetowej i łatwego dostępu do utworów czas przestaje być przeszkodą. Każdy posiada możliwość słuchać piosenek z dowolnego czasu w dziejach za niewielkie pieniądze, a czasami nawet bezpłatnie. Red Hot Chili Peppers nie stanowią tu wyjątku. Mimo, że mężczyźni w większości posiadają już po 50 lat wciąż potrafią rozpalić widownię do czerwoności. Mimo wieku nie stracili młodzieńczej energii i fantazji. Ciągle korzystając ze swej magicznej formuły funk rocka potrafią zadziwiać swych odbiorców. Znamionuje ich z jednej strony luz oraz efektowność, z drugiej strony każdy z członków składu gra na wysokim poziomie i dzisiaj stanowi autorytet dla młodych adeptów muzyki. RHCP jest jedną z niewielu tak bardzo popularnych grup rockowych pokazujących tak wysoki poziom opanowania instrumentów. Wobec tego niech ten, kto nadal nie zna tej gorącej czwórki niech chwyci za głośniki i da sobie odpłynąć przy funkującym basie i szalonych lirykach Papryczek Czili.

Leave a Reply

*