O jakich rzeczach przydałoby się nie zapomnieć podczas przygotowań do Wielkanocy?

Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już od dziś bardziej zapobiegliwe gospodynie domowe rozmyślają o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan największe i najważniejsze święto w ciągu roku. Wspominane jest dla upamiętnienia męki pańskiej i rezurekcji Jezusa w 3 dniu. Termin Wielkanocy nie jest stały, wypada niezmiennie w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest dużo innych katolickich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku święta – nasz serwis www – wielkiej nocy nadejdą bardzo wcześnie, bo już 31 marca. Nie trzeba się więc dziwić, że większość pań domu już teraz zawraca sobie głowy szykowaniem się do Wielkanocy. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W polskiej tradycji Wielkanoc to święto radości oraz pogody ducha która jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego nowego życia są bez dwóch zdań jajka.
Tak, jak nikt nie wyobraża sobie bożego narodzenia bez karpia, tak i w Święta wielkanocne śniadanie nie może obyć się bez pisanek. Tradycyjnie udekorujemy stół trawką, na jakiej położymy pisanki wielkanocne (zobacz więcej tu) i baranka z cukru.

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Nasi rodacy kultywują pochodzącą sprzed kilkuset lat tradycję przedświątecznego wyrabiania ozdób świątecznych. O ile na komercyjną wigilię wszystkie świecidełka na choinkę mamy możliwość nabyć w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.
Najsławniejsze z nich wyrabia się w północnej części naszego kraju – kurpiowskie jajka i wydmuszki są słynne na całym świecie.

Kiedy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto podobne nasze strony, które omawiają to zagadnienie – z pewnością też Cię zaabsorbują.

Dokładność i brak pośpiechu wymagane do odpowiedniego pomalowania takiego jajka są cechę rzadko widywaną wśród dzisiejszych Polaków zamieszkujących wielkie miasta.
Poza pisankami, innym, nie mniej sławnym produktem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do dekowania odświętnych palm wielkanocnych, jakie każdy z nas z pewnością oglądał w telewizji.

Dlatego, moim zdaniem, tym bardziej musimy doceniać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, jako, że reprezentuje ona trochę zapomniany, a wciąż bardzo mądry styl życia.

Leave a Reply

*