Potrzebne w każdym aucie – fachowe opony!

Prawie wszyscy dojrzali ludzie poruszają się samochodami. Jest to znak epoki i nawet, gdy kochasz rower, nie znosisz znajdować się uwięziony w blaszanej puszce, cierpisz na chorobę lokomocyjną, uznajesz samochody za nieekologiczne…z tych i innych powodów, nawet gdy zwyczajnie nie lubisz jeździć samochodem, prawdopodobnie i tak jeździsz, nawet jeśli w towarzystwie. Nawet, jeśli to autobus.

Nie można się dziwić, jak wielki jest cały przemysł motoryzacyjny. Auta ewoluują od dekad, coraz więcej komputerów i innych najnowszych technologii aplikowanych jest w coraz mniejszych, coraz bardziej ekologicznych i zwrotnych autkach. Od lat widzimy już w standardzie klimatyzację, nie mówiąc już o ogrzewaniu. Mamy czujniki parkowania, mamy podglądy dające widzieć, co jest z tyłu, jak jedziesz na wstecznym, mamy asystenta parkowania, który zaparkuje auto – koszt budowy myjni dla tirów za ciebie. Błyskotliwe i użyteczne.Pozostałe ciekawostki na Istnieją zatem nowe pomysły, ale stare, znane od zarania przemysłu elementy samochodów również są nadal niezbędne i obecne – samochód wciąż ma, przykładowo, opony. Laikowi może wydawać się ciekawostką istnienie tak ogromnie dużej liczby rodzajów, typów, gatunków i odmian opon, ale starzy kierowcy mają świadomość, jak istotne są koła w samochodzie, także do poruszania się tylko i wyłącznie po mieście. Nowe opony posiadają odpowiednio ukształtowany wzór, są zrobione z dobranej mieszanki gum i właściwie odrutowane.

fiat gam

Autor: Chevrolet
Źródło: Chevrolet

I od dawna nie jest sekretem, na ile odróżniają się koła zimowe od letnich, choć użycie ich w odpowiednich sezonach roku nie jest wymagane prawnie… nawet początkujący kierowcy potrafią jednak dostrzec różnice w poruszaniu się z oponami nieodpowiednimi do panującej aury.

Sprzedaż opon nie spada – chociaż kupowanie zimówek czy opon na lato nie jest podyktowane prawem, jest narzucone rozsądkiem; a nawet kiedy już ktoś nie dba o to, musi pod groźbą mandatów troszczyć się o stan aktualnego ogumienia – bieżnik nie powinien być zatarty, koło musi posiadać odpowiednią przyczepność. Przy tym łysa, stara opona może eksplodować w trasie, a w takim momencie wypadek gwarantowany. W handlu znacznie bardziej wyjątkowym towarem są opony terenowe, opony do wyścigów i pozostałe, ale nie oznacza to, że przemysł (zobacz także filtry patronowe) gumowy jest elitarny. Opon są tysiące, a każda użyteczna jest na inne okoliczności, do innego samochodu.
Więcej o gam.

Leave a Reply

*