Szkła do wina, nalewek, koniaku to istotna część ekwipunku domu

W jakim kieliszku podawać wino czerwone, a w jakim białe ? Po czym poznać szkło do koniaku i likieru? Sprawdź, czy wiesz, w którym szkle podawać przeróżne alkohole. Znajomość stołowego savoir vivre zagwarantuje stosowną oprawę nie jedynie w czasie spotkania przy drinku z przyjaciółmi, ale również w trakcie kilkudaniowego obiadu.

Butelka wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jak „szata zdobi człowieka”, tak szkło wino lub nalewkę. Ozdobne szkła, oprawione w ornamenty wykonane z brązu zalanego srebrem. Wyszukane kieliszki do koniaku, szkła do win z motywem winorośli, lub szkła do szampana ze stylizowanymi sercami, uprzyjemnią wieczerzę z kompanami czy kameralny wieczór przy kominku. Degustatorzy wina wiedzą, że wino białe, czerwone i szampan pija się w różnych kieliszkach. Ich rodzaj zależy głównie od tzw. bukietu wina, który to wydobywa kieliszek w stosownym kształcie.

Czerwone wino wymaga większych, szerokich kieliszków, by stykało się z powietrzem na jak największej powierzchni. To „otwiera” wino. Białe wino potrzebuje mniejszego szkła, o węższym kielichu by bardziej skondensować zapach. Szkła do win winny być stworzone z przejrzystego szkła, tak żeby odcień trunku był widoczny. Szkło powinno być delikatne, żeby można było ogrzać wino ciepłymi dłońmi, dla wydobycia pełni zapachu. Nóżka winna być dosyć długa żeby móc za nią złapać, gdy wino jest dosyć ciepłe i jego dalsze podgrzewanie jest nie jest wskazane. Gabaryt szkła powinien być na tyle duży by umożliwić zakręcenie winem w celu wydobycia pełni zapachu. Warto przypomnieć, iż kieliszki napełnia się winem (czytaj resztę pod adresem) do 1/3 objętości.

Kieliszki do wina białego. Doskonały kieliszek do wina białego posiada wysoką nóżkę i jest smukły. Czasza ma układ tulipana z łagodnie rozchylającymi się brzegami. Jest mniejszy niż kieliszek do czerwonego wina ponieważ białe wino (tutaj) nie potrzebuje na swojej nawierzchni dużego kontaktu z powietrzem. Białe wino ma subtelny zapach, jaki mógłby „zgubić się” w dużym kielichu. Nowa oferta: polecane kieliszki do koniaku.

wino

Autor: Stefan Muth
Źródło: http://www.flickr.com

Szkła do szampana. Kieliszek smukły, zmniejszający się ku górze. Tenże układ pozwala spostrzec musowanie jak też powoduje, że bąbelki nie uciekną zbyt prędko. Kieliszki takie możemy nabyć również w sklepie on-line. W tymże celu trzeba wpisać w wyszukiwarkę wyrażenie: kieliszki do koniaku ewentualnie kieliszki do nalewki Krosno. Cała oferta jest tu: kieliszki do nalewki krosno.

Leave a Reply

*