Stal – stworzyła nowoczesny świat, przyczyniła się do rewolucji. Co właściwie o niej wiemy i jakie są jej typy?

Stal jest symbolem świata, jaki znamy dzisiaj. Jest tak, dzięki rewolucji przemysłowej, która miała miejsce w XVIII wieku w Anglii i Szkocji. W roku 1735, dzięki Abrahamowi Darby`emu świat zyskał nową, opatentowaną przez niego, metodę produkcji stali, pozbawioną zanieczyszczeń, o bardzo dużej wytrzymałości. Przyczyniło się to do znacznego rozwoju w przemyśle, który przyczynił się też do rozwoju spedycji.

http://www.ssab.com/pl/

Źródło: http://www.ssab.com/pl/

Rozwój hutnictwa, górnictwa, a zarazem wzrost liczby ludności, sprawiły że świat zauważył nowe problemy- przewóz wzrastającej ilości dóbr. Zapobiegać temu próbowano, budując kanały, połączenia drogowe, czy mosty. Zaczęto myśleć o nowych środkach transportu- do powszechnego użytku zaczęto stosować silnik parowy, mający zastosowanie w pociągach, które uprzemysławiały świat zachodni.

Stal konstrukcyjna (np. Ssab), do dzisiaj, używana jest do tworzenia konstrukcji, elementów maszyn oraz urządzeń o ogólnym przeznaczeniu. Ale stal konstrukcyjna ogólnego przeznaczenia nie jest stalą wysokiego gatunku- ma dużą ilość zanieczyszczeń, najczęściej fosforu, siarki, czy krzemu. Ma nie najlepsze parametry wytrzymałościowe, jest również podatne na obciążenia, lecz jej zaletą jest tak zwana dobra spawalność. W przypadku urządzeń pracujących w niezbyt trudnych warunkach, przy całkiem stabilnej pogodzie itp., cięcie (sprawdź nas) taka jest bardzo wydajna i dobrze się spisuje. Jeśli natomiast ma być używana w warunkach trudniejszych, wręcz ekstremalnych, używa się stali specjalnych.

http://www.ssab.com/pl/

Źródło: http://www.ssab.com/pl/

Stale specjalne to stale niepodatne na korozje, tak chemiczną, jak i gazową. Jest też odporna na znaczne temperatury, ma dobry współczynnik rozszerzalności itd. Generalnie są to wysokiej jakości, specjalistyczne materiały, stopy umożliwiające osiągnięcie najlepszych wyników. Wyróżnić można kilka rodzajów, różniących się ze względu na swoje właściwości, jak stal nierdzewna, kwasoodporna, żaroodporna, żarowytrzymała (wytrzymująca długi czas wpływu stałego obciążenia wysoką temperaturą), cięcie (zobacz idź tutaj) zaworowa (przeznaczona na zawory wylotowe w silnikach spalinowych), stale i stopy grzewcze (wykorzystywane w grzejnictwie elektrycznym – taśmy, druty czy przewody), stal utwardzona wydzieleniowo (odporne na korodowanie, dodatkowo wyjątkowo wytrzymałe).

Rozważając zaawansowanie technologiczne w procesie wytwarzania stali, zwłaszcza stali specjalnych, zdajemy sobie sprawę jak długą drogę przeszliśmy, jak niezwykle istotne jest dobre dobranie wykorzystywanej stali do właściwego zadania (innej użyjemy do silnika, innej do stworzenia wiertel używanych na wiertniczych platformach).

Leave a Reply

*