Stal była materiałem bardzo uniwersalnym i mocno stosowanym

Jednym z najbardziej wszechstronnych surowców które wykorzystywane są przez sektor przemysłowy jest stal. Znajduje ona zastosowanie w bardzo wielu sferach życia zacząwszy od użyć medycznych aż po sektor przemysłowy. Wszechstronny ów związek węglą z żelazem ma wiele odmian. Zależnie od tego czy w składzie stopu przeważa jeden czy drugi czynnik powstały półprodukt ma rozmaite zastosowania.

spawanie

Autor: Johann-Nikolaus Andreae
Źródło: http://www.flickr.com

W zastosowaniach medycznych przykładowo używa się rodzajów kwasoodpornych oraz niekorozyjnych, muszą one też nie reagować na kontakt z tkankami oraz płynami organicznymi. Zwykle stosuje się w narzędziach jak też implantach u jednego pacjenta jeden rodzaj stali, w ten sposób by ograniczyć możliwość nieprzewidzianych skutków związanych z interakcją poszczególnych składników rozmaitych implantów.

Pewnym z rodzai jaki jest stosowany w leczeniu jest stal typu 316l. Tenże gatunek tworzywa poza węglem a także żelazem zawiera glin. Jedną z jej właściwości jest obojętność dla ciała dzięki czemu wykorzystuje się ją do produkcji śrub w chirurgii albo do produkcji narzędzi takich jak skalpele albo narzędzi dentystycznych. Co ciekawe, cięcie (czytaj w serwisie) tego rodzaju stosowana jest również do wytwórczości precjozów. Niezwykle rozpowszechnione dzisiaj uczulenia powodują, iż nie wszyscy mogą sobie przyzwolić na drobiazgi z klasycznych materiałów. Rozwiązaniem są wyroby wykonane ze stali chirurgicznej. Duża zawartość glinu powoduje, że biżuteria w ten sposób stworzona niezwykle długo zachowuje swój połysk. Więcej dowiesz się tu: wpis.

W najwyższym stopniu popularna jest jednakże cięcie (sprawdź te propozycje) w zastosowaniach mniej subtelnych, przykładowo w rolnictwie gdzie przede wszystkich liczy się wytrzymałość na gięcie i ścieranie. Dobrze w takich wypadkach sprawdzi się stal typu Hardox 550. Lemiesze zrobione z owego tworzywa są bardzo odporne, nie unicestwi ich nawet przypadkowy kontakt z kamieniem bądź skałą, co przecież może wydarzyć się w czasie prac polowych.

spawanie

Autor: Pfarrei St. Bonifatius Berlin
Źródło: http://www.flickr.com

Podobnie jest w przypadku przemysłu wydobywczego. Wymaga on surowców odpornych na ścieranie różnego typu borów jak też innych narzędzi odpornych na ścieranie – blachy Hardox 550 wydają się być idealnym wyborem. Takie grube i wytrzymałe blachy ciąć można z pomocą lasera, tlenowo albo też za pomocą strumyka wody. Sprawdź więcej: mocna hardox 550.

Leave a Reply

*