Sposoby powielania elementów metalowych

Sposób odlewania części z form tworzono już wieki temu. Do chwili obecnej metoda pozostała taka sama, zmieniła się tylko technologia. Niegdyś tą metodą tworzono proste elementy ze stopów metali, które topiły się tylko w niższej temperaturze. Przed tym jak wymyślono piece hutnicze, obróbka cieplna elementów metalowych była niezwykle skomplikowana i wymagała dużego nakładu pracy. Później nauczono się produkować piece które rozgrzewa się do ogromnych temperatur, stosując do tego tradycyjne paliwo. Aktualnie produkuje się masowo szczegółowe elementy, a urządzenia wyszukują każdą niedoróbkę w odlewie i odrzucają wadliwe sztuki.

Technologia w hucie

odlew

Autor: Kirt Edblom
Źródło: http://www.flickr.com

Najbardziej precyzyjne elementy można otrzymać odlewając element pod ciśnieniem. Strumień roztopionego metalu jest wtedy wtłaczany pod dużym ciśnieniem do formy. Odlewy produkowane tym sposobem odznaczają się tak wielką precyzją, że nierówności odlanego elementu można zobaczyć tylko za pomocą mikroskopu. Główną wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność częstej wymiany form, przez co jest to sposób drogi i wykorzystywany tylko przy wykonywaniu części wymagających tak wielkiej precyzji. Mniej dokładne technologie zakładają później manualną obróbkę elementu, w wyniku czego każda wyprodukowana część różni się od siebie. Tego rodzaju techniki stosuje się jednak najczęściej przy odlewaniu elementów dekoracyjnych, takich jak na przykład rzeźby.

odlewy

Autor: OKFoundryCompany
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewanie może być zabawąObróbka to rozległa branża, która obejmuje nie tylko powielanie części z metalu na potrzeby techniczne. Tą metodą wykonuje się także części wykonane z plastiku, jak chociażby lubiane przez najmłodszych klocki. Jest to o tyle tańsze, że regeneracja wałów nie wymagają tak dużych temperatur, a jedna matryca może posłużyć do stworzenia o wiele większej liczby elementów. Dzięki tej technologii klocki pasują do siebie i jest możliwe wykonywanie bardzo skomplikowanych konstrukcji przy użyciu dużej liczby zestawów gotowych elementów. Oprócz tego technologie odlewnicze pozwalają na wykonywanie plastikowych elementów ruchomych, co poskutkowało stworzeniem słynnych serii klocków technicznych. Sprawdź więcej o tym:

Odlewy (oferta)

Leave a Reply

*