Sposoby na wykorzystanie aluminium

Aluminium jest glinem w postaci metalicznej, który możemy znaleźć na słynnej tablicy Mendelejewa pod symbolem Al. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem energii cieplnej i elektryczności.Dzięki występowaniu na swojej pokrywie pewnego rodzaju tlenku, jest bardzo odporny na korozję, oddziaływanie wody, czy różnych kwasów. Aluminium wydobywa się rud, nazywanymi boksytami, których nie znajdziemy w naszej ojczyźnie, należy je w takim razie importować.

wyżarzanie

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com

Wytwarzanie aluminium z boksytów to długi proces elektrolizy, który (czytaj w serwisie) potrzebuje olbrzymich ilości energii elektrycznej. Jedyna huta w Polsce, która zajmuje się wytwarzaniem aluminium z boksytów, znajduje się w Koninie.Aluminium (tu dowiesz się wiecej) ma wyjątkowo szerokie zastosowanie. Używa się go najczęściej do produkowania przewodów elektrycznych i przy konstrukcji urządzeń dla branży spożywczej. Używamy go także do wyrobu materiałów codziennego użytku, na przykład na opakowania(polecamy opakowania piankowe z pianki polietylenowej EPE) wyrobów spożywczych, takich jak popularna i często używana w wielu domach folia. W postaci sproszkowanej aluminium bywa ważnym składnikiem przeróżnych farb ochronnych oraz materiałów wybuchowych, czy także sztucznych ogni.Wysokie zastosowanie posiadają również stopy aluminium.Używa się je jako surowiec konstrukcyjny w przemyśle lotniczym, czy motoryzacyjnym. Zwykle używa się stopów aluminium do produkcji przedmiotów dekoracyjnych.Stopy aluminium bardzo często poddaje się obróbce na ciepło. Jednym z tego typu procesów jest wyżarzanie, który polega na wygrzaniu surowca do określonej temperatury, przetrzymaniu przy tej temperaturze oraz następnym powolnym studzeniu.

przemysł

Autor: Public Stock
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle podobnym procesem jest hartowanie indukcyjne. Hartowanie to następny rodzaj obróbki cieplnej, który tym odróżnia się od wyżarzania, że po utrzymaniu właściwej temperatury surowiec poddajemy szybkiemu wychłodzeniu. W hartowaniu indukcyjnym przedmiot otacza specjalna cewka. Zmiana ciepła odbywa się dzięki odpowiednim prądom wirowym. Mimo, iż ta metoda odlewnie wymaga wykorzystania skomplikowanych narzędzi, jest niezwykle popularna.

Leave a Reply

*