Sklep z ogumieniem

Dopasowanie właściwego ogumienia do warunków pogodowych i pory roku to nie wszystko. Przy kupowaniu ogumienia bardzo ważne jest też dopasowanie parametrów opony zalecanych dla danego pojazdu. Ważnymi parametrami są w tym miejscu nie tylko rozmiar opony, jej kształt, tworzywo z jakiego została wykonana, ale także indeksy nośności oraz prędkości. Wszystkie te wartości można znaleźć bezpośrednio na oponie. Opony warto kupować osobiście, w internecie bowiem sprzedawcy bardzo rzadko udostępniają te wszystkie dane.

opony samochodowe

Autor: Greg Gjerdingen
Źródło: http://www.flickr.com
Jak odczytywać indeksy?W ofercie punktów sprzedających opony można niekiedy spotkać się z przykładowym symbolem „opony 195 65 15”. Jest to określenie rodzaju ogumienia według rozmiaru. Pierwsza liczba określa w tym przypadku szerokość opony wyrażoną za pomocą milimetrów. Kolejna liczba jest procentowym stosunkiem wysokości bocznej części opony – kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy – do jej szerokości, którą potocznie określa się mianem profuli opony. Kolejna liczba wyraża średnicę koła w calach. Posiadając te wszystkie dane można sfinalizować zakup najlepszej rozmiarowo opony (zweryfikuj te opinie). Niektóre opony różnią się od siebie tylko jednym parametrem. Jeśli auto ma niewielką felgę i potrzebuje mniejszej opony, idealne produkty można znaleźć w kategorii „opony 185 65 14”.

Pozostałe cechyDla nietypowych samochodów o większej masie, ogromnie znaczącym parametrem jest tzw. indeks nośności. Niektóre opony są wytrzymalsze od pozostałych i umożliwiają transportowanie cięższych ładunków, niż przy typowych oponach. Przeciętnie jednak indeks nośności będzie jednakowy dla każdego typowego rodzaju opony o jednakowym rozmiarze. Zależy on bowiem w dużeym stopniu od wielkości opony. Posiadacze aut sportowych, podczas wybierania opon powinni przywiązywać wagę do indeksu prędkości.

Określa on maksymalną prędkość, przy której pojazd może transportować określone obciążenie. Indeks ten jest określany literami alfabetu, do każdej z nich przyporządkowana jest największa dozwolona prędkość, tabelę wartości indeksu można bez problemu odszukać w internecie. Nie można jednak sugerować się średnią prędkością jazdy, optymalna wartość tego wskaźnika dla wszystkich samochodów znajduje się w instrukcji obsługi pojazdu.

Leave a Reply

*