Rozwijanie zdolności plastycznych u najmłodszych

Umiejętności plastyczne wrodzone zdarzają się u niektórych ludzi. Faktycznie większa część umiejętności w tym zakresie to zdolności nabyte. Wielu elementów można się nauczyć. Bez znaczenia, czy dziecko posiada wrodzone umiejętności czy nie, można zachęcać je do podążania w tym kierunku. Dlatego od najwcześniejszych lat dzieci robią rysunki, malują i wykonują pozostałe tego typu czynności. Bardzo powszechne od długiwgo czasu są kolorowanki dla dzieci. Mają one rozmaite odmiany. Podstawowa z nich to książeczka, zawierająca czarne kontury postaci lub innych rzeczy, które maluje się za pomocą kolorowych kredek. Ważne jest skupianie się, by nie malować poza konturami. Uczy to dokładności oraz pozwala na dłuższe skupienie się na pojedynczej rzeczy.

Rysowanie

okna

Autor: OKNOPLAST – Kraków
Źródło: OKNOPLAST – Kraków

Oprócz wykorzystywania takich form jak kolorowanki, od bardzo dawnych czasów namawia się najmłodszych do samodzielnego wykonywania rysunków i malowania. Opcji jest wiele, podobnie jak technik. Na dzień dzisiejszy oferowanych jest wiele rodzajów kredek, mazaków i wiele innych produktów do tworzenia obrazków. Najbardziej popularne są ciągle drewniane kredki ołówkowe w różnych kolorach. Małe dzieci uczą się tworzyć własne obrazki różnymi sposobami. Na początku są to zazwyczaj proste, schematyczne prace, przedstawiające znane dziecku obiekty jak na przykład budynek lub drzewo. Później zaczynają tworzyć prace bardziej zaawansowane, przedstawiające na przykład osoby lub – więcej dowiesz się na tej stronie – zwierzęta. Po jakimś czasie można stwierdzić, czy dane dziecko ma talent plastyczny, a jeśli tak, to na jakim ta zdolność jest poziomie. Po pierwszych obrazkach łatwo można rozpoznać też humor dziecka czy jego nastawienie do świata i rozmaitych spraw.

Kolorowanie
Malowanki, nazywane także kolorowankami, to chętnie wybierany produkt przydatny w wychowaniu dziecka. Produkty takie składają się z rysunków o zróżnicowanej tematyce, są także tematyczne, na przykład zawierające postaci z konkretnej bajki. Dostępne są rozmaite rodzaje kolorowanek. Poza tymi tradycyjnymi, gdzie kontury wypełnia się za pomocą kredek, istnieją również odmienne, wymagające na przykład wykorzystania wody dla otrzymaniu barw. Poza tym w sieci znajdują się rozmaite kolorowanki do wydruku, dzięki czemu nie trzeba za nie płacić.

Leave a Reply

*