Rola precyzyjnego mierzenia wysokości temperatury w przeróżnych układach przemysłowych.

Jednym z podstawowych parametrów, jakie są konieczne do mierzenia z dużą dokładnością w wielu przemysłowych zastosowaniach, jest temperatura. Zwykli ludzie pomiar temperatury kojarzą albo z termometrami za oknem, lub też termometrem lekarskim. W przemysłowym sprzęcie stosuje się całkowicie odmienne rozwiązania, znacznie praktyczniejsze do użycia i cechujące się większą precyzją.

pomieszczenie przemysłowe

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej tego typu czujniki nie pracują niezależnie, lecz są częścią jakiegoś układu sterowania, który będzie zbierał sygnały z wielu różnych źródeł i na tej podstawie przesyła informacje sterujące. Niezwykle istotna będzie odpowiednia precyzja czujników, zależeć ona będzie od tego, w którym z procesów zostaną one zastosowane. Dzisiaj najczęściej w takiej roli używa się termopary, posiadające bardzo dużo plusów, chociaż oczywiście również pewne wady. Jest ich bardzo dużo najróżniejszych odmian i pragnąc zapewnić odpowiednią dokładność pomiarów należy dość staranie wybrać czujnik do miejsca, w jakim przyjdzie mu na co dzień pracować. Szczegóły: przewód kompensacyjny

Funkcjonowanie termopary wykorzystuje znane od dawna zjawiska fizyczne. Termopary składają się z dwóch odmiennych metali, poskręcanych albo złączonych jakimś innym sposobem ze sobą. Jeden z końców tak wykonanego elementu umieszcza się w miejscu, w którym będzie mierzona temperatura, a drugi w pomieszczeniu z temperaturą wzorcową. Jeśli pojawi się jakaś różnica w temperaturze, to na elemencie wystąpi napięcie, które później da się zmierzyć i w oparciu o to obliczyć temperaturę.

Termopary mają bardzo wszechstronne zastosowanie w praktycznie wszystkich dziedzinach przemysłu, w których będzie potrzebne zmierzenie temperatur, przeważnie działają w większych układach z innymi elementami przykładowo takimi jak przewód kompensacyjny. Następnym sposobem mierzenia temperatury jest wykorzystanie zmiany oporu pod jej działaniem, przykładowo w oparciu o to zjawisko funkcjonuje polecany przetwornik pt 100. Jest to uniwersalny układ służący do dokładnych pomiarów temperatur, można go również z dużym powodzeniem wykorzystywać do mierzenia temperatury ciał stałych.

Leave a Reply

*