Modele sprężarek -jakie mają przeznaczenie.

Sprężarki powietrza są urządzeniami często przydatnymi w wielu rozmaitych zakładach. Pierwszą funkcją oraz głównym zastosowaniem takiego rodzaju sprzętów jest zwiększenie gęstości powietrza. Wysokie ciśnienie przydać się może do napędzania urządzeń i rozmaitych mechanizmów. Przykładem zastosowania sprężarek są urządzenia napędzane ściśnionym powietrzem.

sprężarka

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Używane są one w warsztatach samochodowych, napędzając różnego rodzaju klucze pneumatyczne. Powszechne zastowanie tej technologii ma miejsce w urządzeniach takich jak: pneumatyczne młoty, wiertarki, szlifierki. Innym miejscem, w którym spotkamy się z wykorzystaniem siły sprężonego powietrza są wszelkiego rodzaju turbiny. Powietrze pod odpowiednim ciśnieniem uderza w łopatki turbiny, w skutek czego wprawia je w ruch. Stosunkowo znane wykorzystanie technologii sprężonego powietrza ma miejsce również w naszym życiu codziennym. Wszyscy kierowcy korzystają z kompresora na stacji benzynowych. Z urządzeniami tego typu spotykamy się równieże w gospodarstwie domowym. Sprzęt w godpodarstwie domowy, w którym wykorzystuje się tą technikę to np. chłodzarki, odkurzacze, suszarki itp. Na czym polega proces sprężania powietrza i innych gazów? Gaz mają wyjątkowo dużą ściśliwość, co oznacza, że możemy zwiększyć ilość np. powietrza zwiększając jego ciśnienie. W ten sposób zwiększa się także również siła potencjalna do wykorzystania. W celu sprężenia gazów w głównej mierze korzysta się sprężarki – polecamy filtry do sprężarek – tłokowe Są to najstarsze, najbardziej powszechne i najprostsze sprężarki (zobacz ofertę). Są to sprężarki, gdzie wyniku działania tłoków umieszczonych w cylindrach zwiększa się geśtość gazu. Proste i małe urządzenia tego typu są jednostopiowe, najczęściej jednak wykorzystuje się sprężarki dwustopniowe.

Sprężarki działające w ten sposób należą do grupy objętiościowych. Zwykle tego rodzaju sprężarki wyposżone są w zawory, które otwierają się samoczynnie pod wpływem zmian ciśnienia, w celu smarowania ruchomych części olejem. Sprężarki powietrza i innych gazów, zarówno sprężarki tłokowe, śrubowe, spiralne czy innego rodzaju jak osiowe, wirowe, promieniowe mają wielkie zastosowanie w przemyśle i są podstawowymi elementami dużo bardziej złożonych urządzeń.

Leave a Reply

*