Rodzaje i zastosowanie opon samochodowych

Opony stanowią bardzo istotny element każdego pojazdu. Jako jego podstawa spełniają funkcję wyjątkową i powinny spełniać dużo warunków. Najbardziej istotne jest, by opony były gwarancją bezpieczeństwa. W większości przypadków bowiem to od ich stanu uzależnione jest bezpieczeństwo osób przemieszczających się za pomocą pojazdu. Większej części ludzi opony przywodzą na myśl od razu auta. Są one jednak używane do znacznie większej ilości maszyn.

Przykładem mogą być na przykład maszyny rolnicze. Na uwagę zasługuje fakt, jak duże są opony (dodatkowe informacje) wykorzystywane chociażby w ciągnikach i jak solidne sprawiają wrażenie. Istotnie, im większa masa maszyny, tym opony muszą być bardziej wytrzymałe.

ciężarówka na promie

Autor: NCDOTcommunications
Źródło: http://www.flickr.com

Ma to duże znaczenie w przypadku dużych ciężarówek i samochodów dostawczych, które przewożą nierzadko wielotonowe ładunki. Opony ciężarowe muszą więc być dostosowane to tak wielkiego obciążenia, tym bardziej że w przypadku takiego samochodu ewentualna kolizja bywa tragiczna w skutkach.

Jak już było wspomniane, nie tylko auta muszą posiadać odpowiednie opony. Opony rolnicze przykładowo muszą być specjalnie dostosowane do warunków, w których będą funkcjonować.

Traktor marki Deutz - Fahr

Autor: happy days photos and art
Źródło: http://www.flickr.com

Będą to między innymi opony – kliknij i sprawdź co dla Ciebie przygotowaliśmy – do kombajnów, które to są urządzeniami o dużej masie i charakterystycznym sposobie wykorzystania. Ogumienie do tego rodzaju maszyn jest więc zawsze bardzo trwałe, jak również przystosowane do pracy na trudnym i nierównym podłożu. Cechuje je większa przyczepność. Opony wykorzystywane są także w pojazdach dwukołowych, takich jak na przykład rowery. Jest sporo typów opon rowerowych, uzależnionych od rodzaju roweru, a co z tym związane od rodzaju powierzchni, na której będą zazwyczaj działać. Są więc opony szosowe dopasowane do używania utwardzonych drogach czy górskie, świetnie sprawdzające się na trudnych trasach i nierównym gruncie.

Jak każdy typ produktu, także opony po demontażu można ponownie wykorzystać. Nadają się do tego zarówno standardowe opony do aut osobowych, jak i opony dostawcze i pozostałe. Bardzo często przykładowo widzi się zastosowanie zużytych opon na placach zabaw dla dzieci. Mogą one bowiem służyć za doskonałą huśtawkę po powieszeniu ich na łańcuchach.

Leave a Reply

*