Przyjście na świat brzdąca to piękny dzień i początek dość długiego urlopu wychowawczego

Kilka lat temu Polki wywalczyły sobie, by ich urlop wychowawczy trwał 12 miesięcy.
Każda mama potwierdzi, że pierwszy rok szkraba bywa kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy maluszek najbardziej potrzebuje jej miłości oraz obecności. I nie chodzi jedynie o karmienie oraz pilnowanie, ale o tworzenie się wyjątkowej więzi, która może zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już jedynie o swoim skarbie, ale popatrzymy na to, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie rzecz jasna składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) i zdrowotne (9%). Ważne jest to, aby wiedzieć, że na wysokość pieniędzy, które dostaniemy od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na urlopie wychowawczym, spory wpływ ma to, ile zarabiałyśmy w czasie 12 miesięcy, które były bezpośrednio przed pojawieniem się na świecie naszego dziecka. Wysokość podstawy nie powinna przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie może być również niższa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w naszym kraju, które wynosi obecnie 2250 zł. Więc w najmniej optymistycznym scenariuszu otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto dzisiaj zarabia najniższą krajową.

Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto byłoby głębiej poznać ten temat, to jeszcze zerknij tutaj analiza swot pracownika.

Poza tym niektórym przysługuje jeszcze dodatkowe 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dodać tę sumę do wypłaty męża, to okaże się, że możemy bez kłopotu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dzisiaj można również ubiegać się o dodatkowe środki z różnych państwowych pakietów.

Leave a Reply

*