Analiza dysponowania finansami w firmach

Praktycznie każdy, kto ma swoją firmę musi zadbać o kilka istotnych dla jej funkcjonowania rzeczy. Najważniejszą rzeczą jest rzecz jasna utrzymywanie na odpowiednim poziomie swoich produktów i usług, szukanie nowych klientów, a także pilnowanie w firmie odpowiedniej finansowej kondycji. Spora grupa właścicieli doskonale radzi sobie z dwoma pierwszymi sprawami, trochę niestety zaniedbując kwestie finansowe.

Finanse w MŚP

Autor: kate hiscock
Źródło: http://www.flickr.com

Oczywiście na pierwsze spojrzenie w spółce wszystko jest bez żadnych zastrzeżeń, płatności są regulowane na czas i nie ma żadnych zatorów finansowych. Sprawozdanie finansowe, jakie zgodnie z ustawą o rachunkowości większe przedsiębiorstwa muszą wykonać, zapewne wykaże że wszystko wygląda na dobre, ale jeśli ktoś będzie chciał mieć pewność co do jakości firmowych finansów, to pożądane jest, żeby przeprowadzić dokładny audyt (hiperłącze do strony) finansowy.

Wielu właścicieli bardzo się obawia audytu, uważając go jako kolejną kontrolę w firmie. Lecz tak naprawdę zadaniem audytorów nie jest zgłaszanie nieprawidłowości do organów skarbowych, lecz głównie dokładne skontrolowanie finansów firmy i pomoc w rozwiązaniu różnych problemów finansowych i księgowych.

Sektor MŚP a finanse

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Odpowiednio przeprowadzony audyt da przedsiębiorcom pełny stan firmowych finansów, będą się mogli też dowiedzieć, czy procedury są realizowane w zgodzie z panującymi standardami i przepisami. Jeżeli audytorzy znajdą mniejsze lub większe nieprawidłowości, to powinni zaproponować właściwe środki do ich wyeliminowania. W przypadku większych przedsiębiorstw, spełniających określone wymagania, badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta jest wymagane. Wynika to bezpośrednio z rachunkowych ustaw i nie ma możliwości zrezygnowania z niego bez poniesienia konsekwencji.

Jak się okazuje, coraz liczniejsza grupa mniejszych przedsiębiorstw również decyduje się na wykonanie finansowego audytu.

Równie ekscytujące materiały są opublikowane w pokrewnym serwisie. Jeśli masz ochotę je poznać – zobacz pod linkiem programy lojalnościowe, który jest tutaj.

Kontrola przez niezależnych specjalistów da im wiedzę o stanie swojego przedsiębiorstwa i pozwala na poprawę wydajności działań i uporządkowanie finansów, a w końcowym efekcie spowoduje, że firma będzie lepiej się rozwijać.

Leave a Reply

*