Propozycje zaserwowania owocowego deseru wykonanego na bazie egzotycznego owocu – kumkwat

Koktajle witaminowe cieszą się sporym uznaniem nie jedynie wśród pań, które troszczą się o linię i chcą jak najdłużej zachować wyjątkowy i promienny wygląd. Panowie coraz częściej sięgają po witaminowe bomby, które zachowają ich witalność do późnej starości. Tak więc kumkwat, bogaty w witaminę C i prowitaminę A, stanowi zwykle bazę owocowych koktajli. Niepowtarzalny smak kumkwatu znajduje coraz większą liczbę fanów też wśród Polaków. Warto łączyć w sobie najbardziej niezbędne składniki odżywcze na co dzień.

Kumkwat – skąd pochodzi i do czego się przydaje

kumquat

Autor: John Athayde
Źródło: http://www.flickr.com

Profesjonalni pasjonaci gotowania oraz robienia zróżnicowanych pod względem zawartych witamin koktajli oraz deserów polecają nierzadko również jak najlepsze sposoby ich podawania.

Jeżeli zaciekawił Cię ten artykuł, zobacz inne wiadomości w tym temacie. Najlepiej sprawdź sam (http://studioikar.pl/pl/produkty/krakus/), odnajdziesz tu analogiczne wiadomości.

Wyjątkowe potrawy wykonywane na podstawie owocu egzotycznego, takiego jak kumkwat, szerzone są na coraz większą skalę. Nasza kuchnia nie musi być nudna, o co troszczą się producenci. Owoc określany także nierzadko mianem chińskiej pomarańczy doczekał się niemałego grona zwolenników też w naszym kraju. Więcej tu: pyszne koktajle owocowe.

Wykonujemy potrawę deserową dla przyjaciół

Owoc taki jak kumkwat nie jest obecnie szczególnie znany w Polsce. Uprawiany jest tak w Chinach, jak i w Ameryce. Najczęściej spotykany gatunek występuje również w Grecji oraz na Dalekim Wschodzie. Od pewnego czasu pojawia się również (idź tutaj) u nas. Trafiając do większej grupy docelowej, producent stara się wciąż wprowadzać na krajowy rynek egzotyczne innowacje, wśród których aktualnie prym wiedzie właśnie chińska pomarańcza.

kumquat

Autor: Andrea Pokrzywinski
Źródło: http://www.flickr.com

Sok z kumkwatu bombą witaminową

Popularny w Chinach już od XII wieku kumkwat pojawił się w Europie dopiero w wieku XIX, za sprawą Roberta Fortune’a. Przywiózł on wtedy ze swojej dalekowschodniej wyprawy ten specjalny rodzaj owocu. Do dzisiaj znanych jest dużo propozycji łączenia kumkwatu z innymi owocami, także naszymi rodzimymi, w różnego rodzaju mieszanki oraz koktajle. Więcej wskazówek o gotowaniu: . Drzewko kumkwatu cechuje się i równocześnie wyróżnia od pomarańczy lekko mniejszymi owocami, jednak smak ma podobny.

Leave a Reply

*