Profilaktyka wad wzroku

Oko to jeden z najważniejszych narząd człowieka, gdyż aż 82% bodźców jest przesyłanych do mózgu dokładnie dzięki oczom. To one, dają nam tę moc dzięki której patrzymy na świat i jego wspaniałości. Toteż tak istotne jest, abyśmy otaczali specjalną opieką ten narząd i nie ignorowali przejawów różnych chorób z nimi związanych.

okularnicy

Autor: Eden, Janine and Jim
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli więc masz wrażenie, że w ostatnim czasie pogorszył Ci się wzrok, widzisz jak przez mgłę, masz coraz bardziej odczuwalne problemy z widzeniem w trakcie czytania lub oglądania telewizji, a prowadzenie samochodu stało się dla Ciebie niemożliwe – mogą być to objawy choroby, zwanej zaćmą. Wówczas wymagana jest pilna wizyta u okulisty. Zaćma należy do najbardziej popularnych schorzeń oczu. Choruje na nią prawie co pięćdziesiąty Polak, a podstawowym jej objawem jest postępujące krok po kroku pogarszanie się ostrości widzenia. Z czasem dochodzi do stopniowego zacierania się widzianego obrazu.

Niektóre choroby wzroku, (w tym zaćma) mogą być dziedziczne. Z tej przyczyny kiedy występują wśród naszych bliskich osoby obciążone chorobami wzroku, dbajmy o diagnostykę, czyli rokroczne badanie wzroku. Okresowe badanie wzroku u okulisty pozwala na szybkie wykrycie chorób, które przebiegają w początkowej fazie bezobjawowo.

W trakcie wizyty u okulisty, ten – po przeprowadzeniu podstawowego badania wzroku – może zalecić przeprowadzenie szeregu innych badań, gwoli bardziej precyzyjnego zbadania wzroku. Oczy to okno, przez które lekarz polski ginekolog dublin okulista może ”zobaczyć” ogólny stan naszego zdrowia, np. dokonać błyskawicznej oceny stanu żył i tętnic. Z tego powodu tak istotne są badania kontrolne, nawet jeżeli nie występują u nas kłopoty ze wzrokiem.

Aktualnie nie istnieje żaden lek zapobiegający lub leczący zaćmę, więc potrzebna jest operacja. Zabieg usunięcia zaćmy polega na wyeliminowaniu zmętniałych soczewek i zastąpieniu ich syntetycznymi soczewkami (implantami), zapewniającymi najwyższą jakość widzenia. Znaczące jest, by klinika, gabinet które wybierzemy pracowały na jak najlepszym jakościowo sprzęcie. Zapytajmy znajomych, sprawdźmy gabinety okulistyczne, które posiadają swoje strony w internecie, a z pewnością znajdziemy taki, któremu będziemy mogli zaufać.

Leave a Reply

*