Właściwe oświetlenie podczas pracy

O właściwym natężeniu światła w miejscu pracy o charakterze biurowym stanowią nawet przepisy BHP. Jest ono istotne dla utrzymania oczu w jak najlepszej kondycji przez całą zmianę w pracy. Właściwe oświetlenie w pomieszczeniu biurowym nierzadko wpływa na samopoczucie zatrudnionych ludzi i wydajność ich działań. Oświetlenie biurowe jest charakterystycznym typem oświetlenia, powinno być stosunkowo tanie i wydajne, nie razić i wytwarzać światło o właściwej barwie.

Dla uzyskania takiej charakterystyki światła przy utrzymaniu niewielkich kosztów, stosuje się specjalnie skonstruowane źródła światła lub oprawy oświetleniowe i jarzeniówki bądź świetlówki.

Złudzenie optyczneNajwiększą oszczędność pracodawcy daje wykorzystanie systemu luster w oprawie lampy, które ma za zadanie odbijać światło i rozpraszać je po wnętrzu.

lampa na biurku

Autor: mendhak
Źródło: http://www.flickr.com

Wydajność żarówki wzrasta w takiej sytuacji w znaczny sposób, co pozwala zastosować mniej źródeł oświetlenia i w rezultacie daje zaoszczędzenie na rachunkach za prąd. Praca w biurze wymaga użycia światła o barwie białej, emitowanego tylko przez niektóre rodzaje źródeł światła. Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie jasności i kontrastu ekranów komputerów w biurze, tak żeby nie męczyły one wzroku zatrudnionych osób w czasie długotrwałej pracy.

Czy ten materiał Cię zaciekawił? W takim razie sprawdź odmienny polecany serwis reklama wielkoformatowa, który także posiada ciekawe informacje.

Regularne przerwy są także potrzebne dla kondycji oczu pracowników. Trzeba pamiętać, że kadra wypoczęta to kadra produktywna (www).

Oświetlenie nowego typuW najnowocześniejszych pomieszczeniach biurowych stosuje się oświetlenie nowego typu, które jest sterowane elektronicznie. Elementami oświetlenia są lampy punktowe umieszczone od siebie w określonej odległości, zaopatrzone w innowacyjne żarówki z diodami LED (www). Są to niezwykle oszczędne źródła światła emitujące białe światło, które jest idealne do pracy biurowej. Elektroniczne sterowanie umożliwia precyzyjne dopasowanie siły światła, a zmniejszenie napięcia wysyłanego do żarówki nie ogranicza jej długiej czasu działania. Diody LED nie posiadają delikatnego żarnika, są produkowane z półprzewodnika który jest trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tej przyczyny żarówka tego rodzaju może działać nawet kilkakrotnie dłużej, niż energooszczędne świetlówki czy tradycyjne żarówki.

Leave a Reply

*