Pojazd rozbity po wypadku? Co zrobić w takiej sytuacji?

Kolizja nie należy do najprzyjemniejszych zdarzeń, szczególnie wtedy, jeżeli jest to związane z naprawą naszego samochodu. Co powinniśmy zrobić w takim przypadku? O czym nie możemy zapomnieć i na co zwrócić naszą uwagę?

Wypadek

Autor: State Farm
Źródło: http://www.flickr.com
Najważniejsze jest to, aby pamiętać o tym, że zniszczony pojazd to nie koniec świata. Ważne jest to, że jesteśmy cali i zdrowi. To, co musimy zrobić, zależy od tego, jak bardzo uszkodzony jest nasz samochód. Jeśli zniszczenia nie są wielkie, może się okazać, że nie będzie potrzebna nawet wizyta w warsztacie i ewentualne naprawy możemy wykonać we własnym zakresie. Takie rozwiązanie pozwoli nam istotnie zredukować koszty, ponieważ będziemy musieli jedynie kupić części zamienne. Trudniej jest w przypadku, gdy szkody są bardziej poważne. Jeżeli na miejsce zdarzenia trzeba będzie wezwanie autolawety, jaka odholuje nasz samochód we wskazane miejsce, koszty sporo wzrosną już na początku, a tym bardziej, jeśli wina leży po naszej stronie.

Jeżeli wykupiliśmy jedynie podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, to wtedy będziemy musieli pokryć wszelkie koszty naprawy naszego samochodu (zobacz proponowane zabudowa warsztatowa busa) z własnej kieszeni. W takim przypadku trzeba wybrać warsztat, w którym dokonana będzie naprawa. Wbrew pozorom jest to sprawa szalenie ważna, ponieważ jeżeli naprawa będzie wykonana niefachowo, będzie to wpływało na dalszą eksploatację naszego samochodu. Dlatego bardzo ważne jest, aby naprawę zlecić sprawdzonemu mechanikowi. Nie możemy kierować się tu jedynie najniższym kosztem naprawy, bo zamiast pozornej oszczędności może to doprowadzić do dużych wydatków w przyszłości.

Wrak

Autor: Istockphoto
Źródło: Istockphoto
Najgorzej będzie w sytuacji, gdy pojazdy po kolizji nie nadają się do dalszego eksploatowania, lub ich naprawa przewyższa ich wartość. Może się okazać, że jedynym sensownym rozwiązaniem będzie złomowanie aut. Czasami jest to mniej kłopotliwe niż sprzedaż pojazdu. Jeśli oddamy oc rolnika do stacji demontażu pojazdów, dostaniemy komplet dokumentów potrzebnych do wyrejestrowania pojazdu. Aby znaleźć punkt, w którym można zezłomować samochód wystarczy tylko wpisać w wyszukiwarce hasło „złomowanie aut”. W ten sposób możemy znaleźć nie tylko najbliższą stację demontażu pojazdów, ale również wszystkie informacje, które pomogą nam w złomowaniu.

Pamiętajmy, by nie wpadać w panikę, jeżeli zdarzy nam się wypadek. Najważniejsze jest to, by nic poważnego nam się nie stało. Wówczas będziemy mogli spokojnie zastanowić się nad tym, jakie mamy możliwości. Naprawa, sprzedaż, albo złomowanie aut.

Leave a Reply

*