Pogoda dla winiarzy

Polskie winnice oraz wina są już faktem. Jesteśmy dziś obserwatorami renesansu krajowego winiarstwa. Winnice powstają nader licznie, w rozmaitych rejonach naszej ojczyzny. Oprócz tradycyjnych rejonów uprawy na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku powstały aktywne ośrodki winiarstwa w Małopolsce oraz na Podkarpaciu, gdzie są również godziwe warunki do aranżowania winnic.

Co interesujące, winnic przybywa również w innych, chłodniejszych rejonach naszego kraju, zaś wina które się w nich wytwarza są zaskakująco dobrej jakości. Ocieplenie klimatu tak oczywiste w ostatnich latach na pewno sprzyja przesuwaniu się granic upraw winorośli na północ . W naszej ojczyźnie jest dziś kilkadziesiąt większych winnic, a także setki mniejszych upraw. Łącznie areał upraw w naszym kraju jest oceniany na blisko 900 hektarów. Jest to bardzo niewielka powierzchnia w porównaniu do innych państw winiarskich, jednak areał upraw będzie na pewno błyskawicznie się zwiększał (wina najwyższej jakości – Dwie Granice – Przysieki).

Polskie wina

Autor: Prayitno / Thank you for (4 millions +) views
Źródło: http://www.flickr.com

Winorośl była od stuleci uprawiana na terenie naszego kraju. Szczególnie popularne są winnice hodowane na Ziemi Lubuskiej. Coraz to więcej osób postanowiło związać swoje życie z uprawą winogron a także wytwórczością wina. Polskie wina, które powstają od kilku lat w krajowych winnicach to często produkty ogromnie wysokiej jakości, profesjonalnie wykonane. Posiadają własny smak, aromat a także coraz liczniejsze grono zwolenników. Polskie wina (sprawdź tutaj) to napitki tak białe jak także czerwone. Trwa cały czas jeszcze okres dobierania odmian do regionalnych siedlisk. Zamierzeniem wszystkich winiarzy eksperymentujących z odmianami jest ich maksymalne dopasowanie do swego terroir, a także osiągniecie jak najwyższej jakości wina.

Wytwórczość wina w naszej ojczyźnie może być intratna, jednakże jest to działanie, które wymaga dużych inwestycji, wiedzy, a przede wszystkim wytrwałości.

Masz zamiar poszerzyć swoją wiedzę i przejrzeć kolejne posty na podobny temat? To świetnie – wejdź zatem na hiperłącze do źródła i przejdź do intrygującej strony.

Dla hobbystów, którzy na nie postawili, jest to nie wyłącznie biznes, ale i metoda na życie. Polskie wina coraz częściej można znaleźć w specjalistycznych sklepach, dobrych restauracjach a także na winiarskich giełdach.

O rozwoju winiarstwa w Polsce zdecydowały 2 czynniki: zmiany kulturowe związane z rosnącą wziętością wina jak też podwyższeniem poziomu życia oraz pojawienie się nowych gatunków winorośli, bardziej odpornych na nasze warunki klimatyczne.

Leave a Reply

*