Opony

W czasie jazdy samochody niezmiernie ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Oprócz umiejętności kierowania pojazdem oraz dobrego stanu technicznego auta liczy się również właściwy dobór opony|opon. Opony są jedną z wielu części składowych pojazdu. Zdarza się jednak, że są niedoceniane przez kierowców. Zapominają oni, że od dobrze dobranych opon zależy stopień bezpieczeństwa i sprawne manewrowanie samochodem. Należy pamiętać, że nie ma opon uniwersalnych.

Wulkanizatorzy radzą zakupienie opon sezonowych – letnich i zimowych. Aby zapewnić stabilność samochodu powinno się zamontować opony tego samego typu na wszystkie felgi.

opona samochodowa

Autor: sifutoe@sbcglobal.net
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku, gdy zakup kompletu opon przewyższa domowy budżet kierowcy, wtedy najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie założenie nowych opon na tylną oś samochodu. Trafnym wyborem jest również zakup opon fabrycznie nowych, nieużywanych, ale z wcześniejszą datą produkcji i odpowiednio przechowywanych. Wybór opon powinno się uzależniać od przepisów oraz zaleceń producenta samochodu. To na co mamy wpływ na drodze, a nie zależy od naszej kondycji i umiejętności, to odpowiedni dobór opon.

Rodzaje opon – Podczas zakupu opon najważniejszy jest ich rozmiar. Powinien być idealnie dopasowany do rozmiaru felgi. Często stosowanymi oponami są te o rozmiarze 14, 15 i 16 cali.

Aston Martin

Autor: Ben
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotna jest szerokość opony, która zapisywana jest w milimetrach. Szerokość opon ma wpływ na ich przyczepność. Następnym ważnym parametrem jest wskaźnik profilu opony – więcej info -, który określa procentowy stosunek wysokości opony do jej szerokości. Dzięki oznaczeniom łatwo zorientować się, jaka opona będzie najwłaściwsza i uniknąć zakupu niewłaściwych opon. Symbol opony 215 65 16 wskazuje na to, że: jej szerokość wynosi 215 milimetrów, wskaźnik profilu stanowi 65%, a średnica opony to 16 cali. Dodatkowo wybierając opony warto zwrócić uwagę na typy bieżników, ponieważ to bieżniki pozostają w bezpośrednim kontakcie z jezdnią i wpływają na przyczepność samochodu do podłoża. Od wzorów bieżnika zależy droga hamowania w deszczu. Popularne mieszanki gumowe z dodatkami polimerowymi zmniejszają opór toczenia i skracają drogę hamowania na mokrej powierzchni.

Wybrane oznaczenia opon – Zasadniczy podział opon jest uzależniony od okresu ich użytkowania. Można wyróżnić opony sezonowe: letnie i zimowe (M+S) oraz opony całoroczne (M+S). Litery M+S oznaczają, że opony są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Najczęściej używa się opon miękkich, radialnych (oznaczonych literą R).

Jeżeli sądzisz, że ten tekst jest warty uwagi, to co stwierdzisz, kiedy poznasz więcej wiadomości z tego źródła (https://www.lontex.pl/e-toll)?. Po prostu kliknij tutaj i sprawdź.

Opony radialne mają zastosowanie w samochodach osobowych. Korpus opony skonstruowany jest z warstw włókien biegnących promieniowo w poprzek opony od jednego do drugiego obrzeża, czyli symbol R w oznaczeniu opony 175 65 r14 wskazuje na radialną konstrukcję opony. Istotne jest także oznaczenie indeksu prędkości czyli dopuszczalnej prędkości maksymalnej podawanej w kilometrach na godzinę oraz indeksu nośności – dopuszczalnego maksymalnego obciążenia w kilogramach na koło. Opony 185 60 r15 84HV1 charakteryzują się indeksem nośności równym 84 kg na koło i indeksem prędkości do 240 km/h. Właściwy wybór opon zależy od preferowanego stylu jazdy oraz najczęstszych warunków użytkowania. Dobre opony to bezpieczeństwo oraz wygoda podróżujących.

Leave a Reply

*