Opony na zimę i opony na lato

W garażu samochodowym każdego kierowcy powinien się znaleźć obowiązkowo zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Właściciel samochodu jest przygotowany na nieuniknioną wymianę opon w odpowiedniej chwili. Trzeba tylko właściwie wcześnie wyczuć moment, kiedy opony letnie należało by już wymienić na opony zimowe. Ale i momentu zmiany odwrotnej, czyli opon zimowych na letnie, tak samo powinno się dopilnować. Kwestia nie tylko w tym , czy będziemy musieli czekać w przydługiej kolejce do fachowców, którzy tej wymiany dokonają. Poważnym impulsem dla wymiany ogumienia winno być również bezpieczeństwo jazdy uzależnione od odpowiedniego doboru opon do warunków zewnętrznych.

aluminiowa felga z oponą

Autor: Felix Padrosa Photography
Źródło: http://www.flickr.com

Rodzaj technologii wytwarzania obu rodzajów opon różni się od siebie, dzięki temu są one przystosowany do odmiennych warunków pogodowych. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są dostrzegalne. Odmienny jest typ zastosowanych bieżników. Opony letnie mają rowki (lamelki) zaplanowane do wypłukiwania z nich wody deszczowej. Z kolei opony zimowe są wyposażone w lamelki nieco inaczej skonstruowane. Ich zadaniem jest usuwanie nadmiaru śniegu, który przylepia się do kół. Różny jest też zestaw mieszanek, z których zrobione jest ogumienie samochodowe. Opony zimowe mają taki skład, który dopiero w niskich temperaturach nabiera odpowiedniej sprężystości. Dlatego odpadami (polecamy sprawdź więcej) w czasie zimy ich wydajność jest najbardziej odpowiednia. Natomiast opony letnie dobrze się sprawują kiedy temperatury sięgają powyżej zera. Nie przeszkadzają im też upały, które źle wpływają na opony zimowe.

droga

Autor: Kate Ter Haar
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo ważny jest również sposób przechowywanie opon, które w danym momencie nie są używane []. Aby posłużyły one więcej niż jeden czy dwa sezony opony zimowe zdjęte na okres letni, czy też opony letnie ściągnięte przed okresem zimowym należy przede wszystkim odpowiednio doczyścić. W sklepach dostępne są odpadom (polecamy kliknij w link) rozmaite preparaty do konserwacji ogumienia, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Ogromne znaczenie ma też miejsce przechowywania opon. Tak dla opon letnich jak i zimowych najodpowiedniejsze do przechowywania są pomieszczenia suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też przechowywać w zasięgu substancji chemicznych. Stosownie przechowywane opony będą służyć właścicielowi pojazdu dłużej i odpowiednio spełnią swoje podstawowe zadania. Z kolei wymiana ich w zalecanym przez znawców tematu okresie przyczynić się może nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale także do ochrony zdrowia i życia kierowców.

Leave a Reply

*