Opieka nad leżącym w domu

Udar, wylew, stwardnienie rozsiane, choroby: Alzheimera i Parkinsona – spis schorzeń, które mogą skazać bliską osobę na parotygodniowe, a nawet wieloletnie przebywanie w posłaniu jest długa.
W jaki sposób zaaranżować opiekę nad osobą chorą, ażeby nie była udręką? Jak wyposażyć domek, by nie był więzieniem? W jaki sposób pielęgnować pacjenta, aby mu nie zaszkodzić? Opieka nad chorym długotrwale zatrzymanym w pozycji leżącej jest to ogromne wyzwanie dla bliskich.

podczas grania

Autor: BagoGames
Źródło: http://www.flickr.com
Nastręcza nie jedynie określonej wiedzy (przykładowo o regułach higieny, dawkowaniu medykamentów), ale również empatii, delikatności, wytrwałości, wytrzymałości fizycznej a także – często – całkowitej reorganizacji życia.

Zaintrygował Cię nasz opis? Jeżeli tak, to przejdź do nowego zagadnienia i czytaj o tym, co najbardziej Cię ciekawi.

Wiele rodzin stawia na opiekę nad chorym w domku. Niesłychanie ważne jest wtenczas, aby obowiązek ten nie spoczywał na barkach jednej osoby, by w przeciągu dnia (a także nocy – gdy to konieczne) zastępować się przy chorym. Celowy w tym będzie grafik „dyżurów” z wyszczególnieniem czynności, jakie powinniśmy wykonać o danej porze. Jest to najlepsza metoda, ażeby w skomplikowanych okolicznościach uchować minimum autonomii, natomiast chory nie miał poczucia, że jest zbytnim ciężarem. Na pewno choremu przydadzą się poduszki przeciwodleżynowe jakie można zakupić w specjalistycznym sklepie.

programy

Autor: vnON
Źródło: http://www.flickr.com
O ile zdecydowałeś się na to, aby opiekować się pacjentem leżącym w mieszkaniu, to dogłębne informacje, jak to robić, aby nie wyrządzić krzywdy jemu ani sobie, uzyskasz u medyka prowadzącego, jaki kieruje terapią, bądź u medyka rodzinnego oraz pielęgniarek z rejonowej lecznicy.
Jeśli chory może wstawać z łoża i poruszać się po mieszkaniu, może być nieodzowny zakup należytego sprzętu rehabilitacyjnego, np. balkonik, podkłady przeciwodleżynowe – (sprawdź to).

Leave a Reply

*