Ogumienie zimowe i opony na lato

W niezbędniku samochodowym każdego posiadacza samochodu powinien się znaleźć obowiązkowo zestaw opon letnich i zimowych. Taki zestaw daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Kierowca jest przygotowany na ewentualną wymianę opon w adekwatnej chwili. Należy tylko odpowiednio wcześnie rozpoznać moment, kiedy opony letnie należało by już wymienić na opony zimowe.

Ale i momentu zamiany w przeciwnym kierunku, czyli opon zimowych na letnie, również należy przypilnować.

opona na zimę

Autor: Luke Lawreszuk
Źródło: http://www.flickr.com

Kwestia nie tylko w tym , czy przyjdzie nam czekać w nieznośnie długiej kolejce do warsztatu, gdzie tej wymiany dokonają. Poważnym impulsem dla zmiany opon winno być też bezpieczeństwo jazdy zależne od odpowiedniego doboru opon do warunków zewnętrznych.

Rodzaj technologii produkcji obu rodzajów opon jest odmienny, dzięki czemu są one przygotowane do odmiennych rodzajów temperatur. Od pierwszego wejrzenia różnice między oponami letnimi i zimowymi są dostrzegalne. Różny jest rodzaj stosowanych bieżników. Opony letnie mają rowki (lamelki) zaprojektowane do odprowadzanie z nich wody deszczowej.

Czy spodobał Ci się prezentowany materiał? Jeśli tak, to sprawdź poza tym szczegóły w serwisie akcesoria do tira, ponieważ one także mogą okazać się dla Ciebie bardzo interesujące.

Z kolei opony zimowe posiadają lamelki zgoła inaczej skonstruowane. Ich zadaniem jest pozbywanie się nadmiaru śniegu, który przylepia się do kół. Różny jest też skład mieszanek, z których wyrabiane jest ogumienie samochodowe.

znak drogowy

Autor: www.sxc.hu

Opony zimowe posiadają taki skład, który dopiero w niskich temperaturach nabiera odpowiedniej sprężystości. Tak więc w czasie zimy ich wydajność jest optymalna. Natomiast opony – więcej na stronie – letnie dobrze się sprawują kiedy temperatury sięgają powyżej zera. Dobrze radzą sobie też z upałami, które źle wpływają na opony zimowe.Bardzo ważny jest również sposób przechowywanie opon, które w danym momencie nie są używane. Aby posłużyły one jak najdłużej opony zimowe ściągnięte na okres letni, czy też opony letnie zmienione przed okresem zimowym należy przede wszystkim dobrze oczyścić. Obecnie dostępne są także rozmaite preparaty do konserwacji opon, które pozwolą na ich zabezpieczenie. Wielkie znaczenie ma też miejsce składowania opon. Tak dla opon letnich jak i zimowych najlepsze do przechowywania są pomieszczenia suche, chłodne i zacienione. Opon nie należy też składować w pobliży substancji chemicznych. Odpowiednio przechowywane opony będą służyć kierowcy dłużej i odpowiednio spełnią swoje podstawowe zadania. Natomiast wymiana ich w zalecanym przez fachowców czasie przysłuży się nie tylko do przedłużenia ich żywotności, ale i do ochrony zdrowia i życia kierowców.

Leave a Reply

*