Odlewnie na polskim rynku

Odlewnie to zakłady przemysłowe trudniące się produkcją odlewów tj. przedmiotów powstających w wyniku zalania formy płynną masą. Ze względu na materiały, z których wytwarza się odlewy wskazać można odlewnie staliwa, żeliwa, w tym żeliwa ciągliwego oraz metali nieżelaznych. Większość odlewni zajmuje się wytwarzaniem odlewów dla celów usługowych, istnieją również takie, które tworzą odlewy artystyczne. Obecnie istniejące odlewnie artystyczne prowadzą swoją działalność na terenie całej Polski. W sprzedaży ich są: elementy wystroju wnętrz, rzeźby, płaskorzeźby, statuetki, medale, tablice pamiątkowe, patery, popiersia, drzwi spiżowe i wiele innych. Firmy produkujące odlewy artystyczne wykonują zarówno odlewy własnego projektu, jak i na specjalne zamówienie klienta. Propozycja handlowa przedsiębiorstw jest stale poszerzana i skierowana jest również do krajów sąsiedzkich.

Odlewnie usługowe i artystyczne

przemysł

Autor: Anonymous Account
Źródło: http://www.flickr.com

Odlewnie usługowe w przeciwieństwie do artystycznych trudnią się wytwarzaniem odlewów dla przemysłu górniczego, maszynowego, budowlanego, energetycznego, hutniczego, kolejowego czy cementowego. Przykładami odlewów dla przemysłu ciężkiego mogą być koła zębate, koła napędowe, wirniki, obudowy przekładni czy korpusy główne. Oprócz odlewów przeznaczonych dla dużych firm i przedsiębiorstw zakres działalności odlewni to również obróbka cieplna na indywidualne zamówienie. Wybrane odlewnie – http://www.alwro.com.pl/ oprócz standardowych odlewów wykonywanych przy zastosowaniu tradycyjnej technologii rozszerzają swoją działalność o innowacyjne odlewy, przez co są atrakcyjniejsze dla klientów.

O ile dla potrzeb przemysłu ciężkiego najlepszym metalem będzie żelazo, o tyle do tworzenia lekkich elementów konstrukcyjnych najbardziej odpowiednie jest aluminium. Odlewy aluminiowe mają trzykrotnie mniejszy ciężar niż żelazne, przez co często używane są w motoryzacji oraz przemyśle lotniczym i okrętowym. Ich wielką zaletą jest odporność na warunki pogodowe oraz łatwość poddawania się obróbce. Odlewnia aluminium wytwarza odlewy w formach piaskowych, kokilowo-grawitacyjnych, ciśnieniowych. Polskie odlewnie mogą pochwalić się wysoką pozycją na europejskim rynku odlewniczym. Biorąc pod uwagę wielkość produkcji, polskie odlewnie (odlewy aluminiowe ALWRO S.A.), znajdują się w pierwszej dziesiątce wśród krajów europejskich. Wdrożenie najnowocześniejszej technologii i atrakcyjne pomysły sprawiają, że polskie odlewnictwo jest na wysokim poziomie produkcji. Jest widoczne na rynku europejskim i jest konkurencyjne dla zagranicznych firm odlewniczych (odsyłam tutaj).

Leave a Reply

*