Nowoczesne sposoby na to, żeby poznawać literaturę czyli jakie zalety i wady mają książki w postaci elektronicznej.

W czasie kiedy sprzedaż papierowych książek coraz bardziej spada, to elektroniczne ich wersje zdobywają coraz większą popularność. Bierze się to z paru rzeczy.

Przede wszystkim niezwykle popularne są aktualnie czytniki, na których jednorazowo można pomieścić nawet parę tysięcy pozycji. Dla niejednej osoby jest to bardzo praktyczne wyjście, ponieważ nie muszą taszczyć grubych niekiedy tomów, a wszystko będą mieli w jednym niedużym urządzeniu. Co prawda miłośnicy tradycyjnych form czytania są zdania, że ekran nigdy nie da rady zastąpić szeleszczących kartek, jednak technologii nie da się zatrzymać. Czytniki są coraz tańsze, dają coraz więcej możliwości, więc i czytelnicy korzystają coraz chętniej z tego. A przecież chyba nie ma znaczenia, w jakiej formie ktoś będzie czytał książki, istotne jest, aby czytał w ogóle, nieważne czy tradycyjną książkę czy ebooka . Za ebookami będą jeszcze przemawiać ceny, nawet mimo niekorzystnych rozwiązań podatkowych ich koszt jest mniejszy od zwykłych książek, a dodatkową zaletą jest łatwość ich kupowania.

Czytnik ebooków

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze większym zainteresowaniem cieszą się audiobooki. W ich przypadku fabuły nie trzeba czytać, a słucha się jej przy pomocy jakiegoś odtwarzacza Fonopolis. Oczywiście i w ich przypadku znajdą się narzekający, jacy będą twierdzili, że będzie to pójście na łatwiznę. Lecz ogromną zaletą audiobooków będzie to, że da się ich słuchać bez patrzenia, co się robi. Kilkugodzinny wyjazd autem z książką na kolanach na pewno rozważny by nie był. Jednak jeżeli w tym czasie z głośników będzie płynął najnowszy audiobook, Nieśmiertelni V. Severski, to w ciągu całej jazdy można się będzie zapoznać z dużą częścią tej książki. Poza tym audiobooki doskonale będą się nadawać dla dzieci, wiele z nich to właśnie różnego rodzaju bajki i słuchowiska dla najmłodszych, którzy jeszcze nie umieją czytać. Niestety audiobooki posiadają jedną zasadniczą wadę, która hamuje nieco ich popularność. Książka wydawana w ten sposób wymaga jednak dużo pracy przy przygotowaniu , dlatego też wiele bestsellerów nie doczekało się jeszcze takiej postaci.

Leave a Reply

*