Niebezpieczeństwa, które wywołuje ze sobą działanie kopalni odkrywkowej.

Na terenie dwóch gmin, czyli Krobi i Miejskiej Górki wykryto złoża węgla brunatnego Oczkowice, o powierzchni prawie siedemdziesięciu dwóch kilometrów kwadratowych. Analizując to, że można z tego pozyskać około jednego miliarda ton węgla brunatnego – to pozostają to w tym momencie jedne z większych pośród niezagospodarowanych pokładów węgla takiego rodzaju na terenie Polski.

Firma PAK Górnictwo zainteresowana jest ich wydobywaniem i już od 2010 roku zbiera wszystkie informacje geologiczne co do wielkości oraz dochodowości takich złóż. W przyszłości prognozuje się, iż na tych obszarach mogłaby stanąć kopalnia a także elektrownia. Przeciwnikami tego są miejscowi rolnicy, którzy wskazują jakie są niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą działanie kopalni odkrywkowej. Na dodatek, boją się też biznesmeni prosperujący na terenie miejscowości Krobia oraz Miejska Górka, ponieważ boją się wymeldowania mieszkańców, co związane pozostaje ze stratą miejsc zatrudnienia. Konflikt pomiędzy inwestorami, a ludźmi mieszkającymi na terenie gmin toczy się już od parunastu miesięcy, a rozpoczął się od wysyłania petycji. Poznaj prawdę – .

kopalnia odkrywkowa z samolotu

Autor: Ken Lund
Źródło: http://www.flickr.com

Kopalnia (www.bazalt.pl/), jaka ma zostać zbudowana nie tylko albowiem może wpłynąć ujemnie na środowisko. Mieszkańcy obawiają się straty miejsc pracy. Pozostaje to czymś naturalnym. Przedstawiciele spółki inwestującej w powstanie kopalni wskazują na walory tego konceptu, aczkolwiek na ten moment nic nie jest w stanie zakończyć konfliktu. Osoby przeciwne budowie kopalni pokazują na faktyczne zagrożenia. Tereny na których miałaby powstać kopalnia do tej pory miały typowo rolniczy klimat. Tymczasem, w okresie, w jakim powstanie na nich kopalnia odkrywkowa – straty produkcji roślinnej a także zwierzęcej mają szansę sięgać i kilkunastu miliardów złotych. Co więcej, lokalny biznes powiązany z rolnictwem również sporo traci. W kwestii wybudowania ewentualnej kopalni wiele już się wydarzyło. Poznaj spór.

Inwestorzy zaznaczają jednak, że nie powzięli ostatecznej decyzji. Jak na razie zrobiono otwory i pozostałe obliczenia, mające wskazywać, czy na tych obszarach opłaca się rozpoczynać taką inwestycję oraz czy de facto zagrożenia, które wywołuje ze sobą funkcjonowanie kopalni odkrywkowej są tak duże. Jest to dosyć kontrowersyjny i wywołujący emocje w obu stronach temat, lecz wszystko wskazuje na to, że już za niedługo ta wieloletnia walka się zakończy.

Leave a Reply

*