Najnowsze tendencje w projektowaniu ogrodów

Najświeższe trendy w projektowaniu miejsc zieleni wyznaczają inspiracje ekologiczne. Bardzo modna staje się naturalność i swoboda w ogrodach, a ich twórcy zapewniają, że im mniejsza ingerencja w rośliny, tym ciekawszy rezultat osiągniemy. Naturalny ogród nie powinien kopiować natury, a dawać poczucie obcowania z nią.

Jeśli większość czasu spędzamy w dużym mieście i brakuje nam zieleni, założenie ogrodu, będzie opcją idealną. Najlepiej zacząć od wpisania w wyszukiwarkę usług, których poszukujemy i miasta, np. „projektowanie ogrodów” ratą (zobacz wypatrz promocje) „zakładanie ogrodów”.

Funkia

Autor: SleepingBear
Źródło: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Najświeższe trendy w tworzeniu ogrodów rekomendują styl ekologiczny – ogród ma zostać stworzony w zgodzie z naturą. Obok naturalnych, często dzikich roślin, popularnością cieszą się takie materiały, jak kamień i drewno. Odrzucamy zaś wszystko, co sztuczne, czyli z plastiku ratę (zobacz zobacz i porównaj) szkła. Dzikie rośliny robią obecnie zawrotną karierę. Projektanci kompilują ją często ze zwiewnymi i delikatnymi trawami ozdobnymi, lub sadzą samodzielnie, naśladując naturę np. pośród żwiru. Rabatki kwiatowe przybierają dzięki temu bardzo naturalny wygląd, przypominając dzikie łąki. Projektanci, nie stronią od zakładania warzywników, rabat ziołowych, winnic, czy piwniczek w skarpach. Ważne miejsce zajmują kompostownik i sad. Coraz częściej zakłada się zielone miejsca przyjazne również dla zwierząt. W tym celu wieszamy w ogródkach budki lęgowe i karmniki dla ptaków. Stosujemy również nowe przyjazne dla środowiska tworzywa, używamy baterii solarnych i stawiamy na bioróżnorodność.

Obok naturalnej roślinności, w nowoczesnych ogrodach, często pojawia się element wody. Skupiające uwagę kaskady, strumyki, oczka wodne oraz stawy, świetnie wyglądają z ozdobnymi gatunkami traw. Woda relaksująco mruczy, malowniczo odbijając w swoim lustrze wspaniałe widoki. Oczka wodne są najczęściej faliste, ozdobione kamieniami. Odchodzimy od geometrycznych układów, które wymagałyby wzmożonej pracy, wszystko ma sprawiać wrażenie namalowanego przez naturę. Jeśli zatem chcemy sprawić sobie zieloną oazę w środku miasta lub posiadamy już ogród, który wymaga odświeżenia, najlepiej udajmy się po pomoc do ekspertów. W tym celu możemy skorzystać z potęgi internetu, wpisując w wyszukiwarkę odpowiednie słowa, np. „projekty ogrodów”.
Źródło: http://www.art-area.pl/

Leave a Reply

*