Na czy polega sondowanie statyczne i jakie pozytywy ma wykonywanie badań sondą SCPTU

Sondowanie statyczne sondą CPT zezwala na określenie rozlicznych parametrów geotechnicznych, które są oceniane przy pomocy stożka mechanicznego Begemanna. Wykorzystując stożek elektryczny, można na domiar tego wykonać pomiary ciśnienia wody, jaka znajduje się w porach gruntu, to znaczy wody porowej. Podczas badania ze stożkiem mechanicznym, pomiary odbywają się w trybie trwałym, za to w wypadku zastosowania stożka elektrycznego pomiary wykonuje się co 20 centymetrów.

pomiar

Autor: USGS Unmanned Aircraft Systems
Źródło: http://www.flickr.com

Sondowania statyczne zezwalają na skuteczne scharakteryzowanie stopnia zagęszczenia gruntu, modułu jego odkształcenia, oraz także szczebla jego plastyczności. Badania te cechują się wieloma zaletami, wskutek tego są tak często stosowane w naszych czasach. Badanie sondą CPT zezwala na uzyskanie bezzwłocznych wyników, co z pewnością jest jego największą zaletą. Co więcej sondowanie cpt jest bardzo skrupulatne, toteż wolno zdobyć bardzo dobre, wiarygodne pomiary. W razie stosowania tradycyjnych badań, wypada pobierać próbki o nieuszkodzonej strukturze co powoduje, iż zazwyczaj jest ich niezmiernie niewiele. Dostanie wyników też trwa ogromnie długo, gdyż próbniki muszą uprzednio pozostać dostarczone do laboratorium. Dopiero w następnej kolejności na nietkniętych strukturach próbkach wykonuje się ustalone badania (pełna analiza) laboratoryjne. Kategorycznie więc powinno się przyznać, iż sondowanie cpt jest sporo lepszą metodą, która oszczędza mnóstwo drogocennego czasu, a także pieniądze.

Powiązane artykuły – sondowania scptu

badania CPT

Autor: http://www.baars.pl
Źródło: http://www.baars.pl

A w jaki sposób wygląda badanie sondą CPT? Wypada rozmieścić urządzenie w stosownym punkcie i porządnie je przytwierdzić. Następnie stożek pomiarowy jest wciskany do ziemi z obliczoną siłą i w ten sposób zaczyna się badanie. Wypada pamiętać, by sonda CPT była niezwykle dobrze i mocno przytwierdzona do podłoża. Do mocowania sondy często stosuje się kotwy, jakie są automatycznie wkręcane w podłoże. Aczkolwiek znaczące jest też to, by kotwy – serwis internetowy – nie naruszały zbyt bardzo struktury gruntu.

Leave a Reply

*