Moda przez wieki – skąd się wzięły i dokąd zmierzają skarpety – ciekawostki.

Skarpetki, a właściwie towary skarpetopodone, czyli mające zabezpieczać stopy przed chłodem i otarciami, nie są nowym wynalazkiem, niedawno jednak stały się powszechną częścią ubioru, a co bardziej interesujące wyznacznikiem poziomu (w sensie umiejętności modnego ubierania się) właściciela owej części garderoby. W przeszłości były robione z nici lub wełny, ogólno dostępne stały się na przełomie XIX i XX wieku, kiedy to ich produkcja ruszyła na masową skalę.

Kolorowe skarpetki

Autor: fenwench
Źródło: http://www.flickr.com
Wcześniej niż skarpetki, w takiej formie jaką znamy dziś, pojawiły się onuce. Był to kwadratowy kawałek tkaniny (najczęściej len lub bawełna) zawijany wokół stopy. Onuce najdłużej przetrwały w wojsku (zwłaszcza w armii rosyjskiej, bo aż do 2007 roku), służyły nie tylko jako część garderoby ochraniającą stopę przed otarciami, sprawdzały sie też znakomicie jako bandaże (były niezastąpione w czasie działań zbrojnych), poza tym szybko wysychały po praniu. O ile w średniowieczu skarpety były synonimem bogactwa (niewiele osób było stać na obuwie nie mówiąc juz o skarpetach), tak obecnie, poza swoją prozaiczną funkcją, są informacją o stylu konkretnej osoby.

Skarpety bywają różne; są zwykłe skarpety bawełniane, skarpety stopki , skarpety z palcami, a także skarpety specjalizowane (np. narciarskie), bywają także podkolanówki (damskie i męskie). Do niedawna skarpety dla dorosłych były dostępne w różnych kolorach i wzorach (na skarpetach dziecięcych pojawiały sie motywy zabawek czy postacie z filmów animowanych), obecnie wypuszczając na rynek skarpety producent dba o to by były na nich także najmodniesze trendy internetowe (postacie z popularnych memów, fotografie zwierząt – głównie psów i kotów), istotna jest również jakość tej części garderoby. Największa popularnością cieszą się niezmiennie skarpety bawełniane, jednak przy ich doborze, zwłaszcza do garnituru i obuwia, należy być niezwykle ostrożnym, zarówno ich fason jak i kolor ma istotne znaczenie (można zaliczyć dużą modową wpadkę nie dobierając ich właściwie).

Skarpetki

Autor: http://socktok.pl/
Źródło: http://socktok.pl/
Panie wolą skarpety stopki oraz podkolanówki.

Jeśli niniejszy tekst Cię zaintrygował, to kliknij ten odnośnik, to niezwykle użyteczny artykuł (https://www.fiorino.eu/buciki-dla-niemowlaka-EkoTuptusie-Classic-Faster), który opisuje podobne treści.

Młode kobiety i dziewczęta najchętniej decydują się na różnokolorowe grube podkolanówki, które ładnie podkreślają ich łydki, a poza tym bardzo rzucają sie w oczy i są ciepłe. W czasach Internetu, portali społecznościowych i wszechobecnych szafiarek, poszukujących coraz to nowych inspiracji, to jak wygląda się na fotografii wrzuconym w sieć jest dla wielu bardzo istotne, tu nawet, mogłoby sie wydawać, przeciętna skarpetka może mieć główne znaczenie.

Jeśli ukazywana w tym materiale kwestia to Twój konik – wyraź opinię (https://twojapesa.pl/oferta/dla-osob-prywatnych/metamorfozy/) na ten temat. Twoje zdanie bez wątpienia dla autora się będzie liczyć.

Stylizując skarpety producent ma na uwadze takie zjawiska.

Niełatwo określić na jakie tory skieruje tę część ubioru obecna i przyszła moda, jedno jest wiadome, skarpetki w tej czy innej formie zostaną w szafie każdego z nas. Najprawdopodobniej wkrótce minie czas udziwniania modeli i nastąpi zwrot w kierunku klasyki. Kto wie może znowu na żeńskie łydki powrócą białe podkolanówki. W dobie Internetu nawet zwykła skarpetka nie umknie uwadze spostrzegawczego modowego blogera. Projektanci bawią się ich formą, producenci czujnie śledzą trendy i ruchy w społeczności światowej wioski, a skarpetki pewnie wciąż pozostaną na właściwym miejscu – na stopie.

Leave a Reply

*