Prowadzenie firmy oprócz korzyści wiąże się niekiedy ze kłopotami. Jednak według obowiązującego prawa istnieją rozmaite metody na ściąganie długów od zwlekających delikwentów.
Jeśli przykładowo prowadzisz firmę usługową i masz podpisaną umowę z kontrahentem, dla którego świadczysz usługi, powiedzmy kurierskie i raptem, ten interesant od czterech miesięcy nie płaci faktur.
Stajesz się więc wtedy posiadaczem wierzytelności. A wierzytelność, to dekret do odebrania zaległych pieniędzy.
Niestety zwykle proces odbierania straconych pieniędzy jest niekrótki i trudny, ale należy wiedzieć, że prawo daje wierzycielowi duży zakres metod upraszania się o swoje wierzytelności.

Źródło: http://www.flickr.com
Na początku możesz próbować załatwić sprawę kompromisowo, motywując dłużnika, do samodzielnej zapłaty spóźnionych należności. Gdy nie odniesiesz rezultatów, masz prawo (dalsze informacje) do wezwania komornika i wglądu sądowo-egzekucyjnego.
Gdy jednak konkretna firma nie płaci ci pieniędzy przez długi termin, a twoje akcje nie przynoszą efektów, masz szansę wyprzedać swoje wierzytelności trzeciej i fachowej firmie windykacyjnej, która posiada duże doświadczenie i wyćwiczone sposoby na odzyskiwanie należności od zalegającego. Wiąże się to z opłatami, więc należy wcześniej zastanowić się, czy to będzie dla nas korzystne.
Zazwyczaj pozostawienie windykacji rzetelnej firmie okazuje się najskuteczniejszym sposobem i podsumowując, wcale nie tak drogim, bo działając samodzielnie ponosisz niekiedy większe koszty.