Logistyka – transport i spedycja

Obecnie niezwykle często spotyka się określenie „logistyka” i dużo innych z nim związanych. Większa część osób jednak nie wie lub ma bardzo ogólną wiedzę z czym to słowo się wiąże. Logistyka jest więc generalnie mówiąc dziedziną związaną z przepływem różnego rodzaju surowców. Przepływ taki może odbywać się w różny sposób i na rozmaitą skalę, przykładowo międzynarodową. Z tą dziedziną blisko związane są pojęcia takie jak transport i spedycja.

Procesy takie jak między innymi transport na Białoruś z całą pewnością będą z logistyką powiązane. Logistyka obejmuje aspekty z ekonomii oraz zarządzania. Zajmuje się dbałością o odpowiednie sposoby przechowywania ładunków i tym podobne kwestie. Niezwykle ważną sprawą w kontekście logistyki jest również wybór odpowiedniego klienta i wypełnienie jego wymagań w jak najdokładniejszy sposób i na czas. Specjalistyczne przedsiębiorstwa godne polecenia znajdziesz tutaj: przesyłka palet Leader Logistics.

centrum logistyczne

Autor: Stockmann Group
Źródło: http://www.flickr.com

Studia logistyczne

Od pewnego czasu logistyka występuje w charakterze kierunku studiów w szkołach wyższych. Logistykę studiuje się zarówno na uniwersytetach, politechnikach, jak i w obrębie uczelni typowo ekonomicznych. Zwykle najkorzystniejszym wyborem są uczelnie o profilu ekonomicznym, jednak ta sprawa zależna jest również od wybranej specjalizacji studiów.

Studia logistyczne mają w sobie aspekty ekonomii i zarządzania, na pewno w czasie nauki przydadzą się zdolności menadżerskie. Powinno się pamiętać również, że jest to kierunek, na którym wymagane są zdolności matematyczne w stopniu średnim, tak więc nie są to studia dla osób mających trudności z matematyką w szkole. Specjalizację wybiera się na podstawie tego, co zamierza się robić w przyszłości.

Transport międzynarodowy samolotami

Autor: Alan Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Transport

Elementem bezpośrednio powiązanym z logistyką jest transport. Z tym procesem człowiek spotyka się na co dzień, także w obrębie pojedynczej firmy.

Towary mogą być transportowane w ramach tego samego budynku, tej samej linii produkcyjnej czy z jednego budynku do innego. Ma miejsce również na poziomie krajowym i pomiędzy państwami, z użyciem zróżnicowanych metod transportu – zobacz transport ponadgabarytowy z Leader Logistics. Niezwykle ważne jest przewożenie produktów spożywczych, gdyż musi przebiegać w odpowiednich warunkach. I tak przykładowo do transportu mięsa wykorzystuje się chłodnie hakowe.

Leave a Reply

*